Współczynnik Losady

Współczynnik Losady – magiczna formuła najlepiej prosperujących organizacji

Marcel Losada, brazylijski naukowiec przez wiele lat pracował w przemyśle badając cechy odnoszących sukcesy zespołów biznesowych. W połowie lat dziewięćdziesiątych zespół Losady przeprowadził badania w 60 grupach biznesowych. Badacze notowali każde słowo, które było wypowiadane na spotkaniach. Losada wyodrębnił 3 wymiary, które wzięto pod uwagę:
👉 czy wypowiedzi były pozytywne czy negatywne
👉 skoncentrowane na sobie czy skoncentrowane na innych
👉 analizujące (zadawanie pytań, poszukiwanie rozwiązań) czy argumentujące (obrona własnego stanowiska, wskazywanie winnych)

 

Losada ratio (współczynnik Losady) czyli współczynnik pozytywności firm

Dla każdej firmy opracowano wskaźnik pozytywności , który wyrażał współczynnik stwierdzeń budujących i pozytywnych do negatywnych.

Co się okazało?

współczynnik pozytywności 3:1

Firmy, których współczynnik był większy niż 3:1 na korzyść pozytywności były w fazie intensywnego wzrostu i prosperity. Wykazywały się wysoką rentownością, ponadprzeciętnym zadowoleniem klientów oraz wysoką oceną relacji międzyludzkich. Takich firm było 25%. W ostrym kontraście z nimi znalazło się 30 % grup, które podupadały, nie zarabiały pieniędzy i wzbudzały niezadowolenie wśród pracowników oraz klientów. W przypadku tych firm współczynnik pozytywności wyniósł poniżej 1:1. Reszta firm miała wskaźniki mieszane i wskazywała „mieszane powodzenie”.

Czy wiesz, co zrobić, aby podnieść współczynnik pozytywności, aby Twoja Organizacja, nie tylko przetrwała trudne czasy, ale zaczęła ponadprzeciętnie prosperować?

Jednym z celów mojego programu ➡️ JOLLY WORK ⬅️ jest właśnie podniesienie współczynnika pozytywności.

Dzięki niemu Organizacje nie tylko podniosą poziom szczęścia, ale przede wszystkim zadbają o emocjonalny wellbeing swoich LUDZI, aby byli w stanie poradzić sobie z presją, stresem oraz z narastającymi wyzwaniami natury psychicznej i społecznej.

Odkrycie psychologii pozytywnej z ostatnich 20 jednoznacznie pokazują także, iż szczęśliwy i zadowolony pracownik to kwitnąca i prosperująca organizacja.

Szczęście w pracy jest dodatnio skorelowane z większym zaangażowaniem, innowacyjnością, kreatywnością, poczuciem sensu, produktywnością i lojalnością. 

Szczęście w pracy się opłaca

 

Program JOLLY WORK jest w całości oparty o najnowsze odkrycia psychologii pozytywnej w zakresie dobrostanu i pracoszczęścia. Bazuje on na koncepcji PERMA, która jest życiowym osiągnięciem ojca psychologii pozytywnej Martina Seligmana.

PERMA model szczęścia psychologii pozytywnej wg. Martina Seligmana

Korzyści z programu JOLLY WORK

  • Wzrost poziomu pozytywności
  • Redukacja stresu na co dzień (opanowanie technik radzenia sobie ze stresem oraz obniżania poziomu lęku i niepokoju)
  • Wzrost optymizmu i pozytywnego wyjaśniania rzeczywistości
  • Wzrost poziomu koncentracji i mniejsza ilość pomyłek
  • Witalność, energia i chęć do pracy oraz do życia
  • Wzrost motywacji i zaangażowania
  • Poprawa komunikacji wewnątrz zespołów
  • Wzrost ogólnego poziomu szczęścia i poczucia dobrostanu wśród pracowników

Więcej o programie JOLLY WORK przeczytasz tutaj.

Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.

Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne z pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.

Jestem zafascynowana podnoszeniem dobrostanu i jakości życia poprzez zwiększanie samoświadomości, wdrażanie technik psychologii pozytywnej, psychologii szczęścia, filozofii Tu i Teraz oraz mądrości Wschodu.

Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz  „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *