Na podstawie raportu 2022 Global Talent Trends The Reinvention of Company Culture stworzyłam opracowanie zawierające najbardziej istotne kwestie w zakresie kultury organizacyjnej i obszaru Human Resources w 2022 roku.
Kilka kluczowych trendów w 2022 roku to:
- Nadeszła era holistycznej koncentracji na Człowieku, na jego dobrostanie psychofizycznym oraz satysfakcji z pracy. Nowa kultura organizacji powinna uwzględniać nie pracowników, ale ludzi, ich indywidualne potrzeby, w tym potrzebę elastyczności, dopasowania pracy do życia i holistyczny dobrostan (wellbeing). Rolą pracodawcy staje się autentyczne i szczere wspieranie ludzi, budowanie wspólnoty opartej na tych samych celach, promowanie empatii i zaufania.
- Work life balance jest istotniejszy przy zmianie pracy niż wynagrodzenie (66% vs 60%)
- Stary model pracy od 9 do 5 odchodzi do lamusa. Nadchodzi era elastyczności nie tylko jeśli chodzi o godziny pracy, ale także o miejsce i sposób wykonywania pracy. Nową filozofią staje się “pracuj tam gdzie jesteś produktywny, w czasie kiedy jesteś najbardziej efektywny i sposobem, który jest dla Ciebie najbardziej efektywny”
- Holistyczny Wellbeing. Dzisiejsza troska firm o kompleksowy dobrostan pracowników nie może być wycinkowym dbaniem o niektóre aspekty zdrowia emocjonalnego i fizycznego jak np zajęcia jogi, ubezpieczenie medyczne czy karnety na siłownię. Do zagadnienia dobrostanu warto podchodzić wielopłaszczyznowo. Wellbeing ma wiele wymiarów:
- mentalny
- fizyczny
- emocjonalny
- finansowy
- Kultura organizacyjna zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Podstawowym wyznacznikiem jest zmiana podejścia do pracowników, nie jako do siły roboczej, ale do LUDZI. To zmiana podejścia do pracy, zmiana całej filozofii pracy. Nie chodzi tutaj o narzędzia i technologię, ale o zmianę potrzeb i oczekiwań zarówno pracowników jak i pracodawców. Słowa kluczowe charakterystyczne dla nowej kultury organizacji to: elastyczność, praca asynchroniczna, zaufanie, przynależność, life-work balance i holistyczny wellbeing.
Całość opracowania dostępna jest tutaj w pliku pdf.
Jako Chief Happiness Officer, Trenerka Psychologii Pozytywnej i gorąca orędowniczka idei „pracoszczęścia” pomagam zadbać o emocjonalny wellness i psychiczny wellbeing pracowników, podnieść poziom szczęścia w pracy, zwiększyć kreatywność i innowacyjność zespołów oraz zapobiec wypaleniu i rotacji pracowników.
Prowadzę szkolenia i programy edukacyjne obejmujące najlepsze praktyki z dziedziny psychologii pozytywnej, filozofii szczęścia i mindfullness.
0 komentarzy