Chief Happiness Officer

Biznes to ludzie. Każdy, biznes jest uzależniony od LUDZI. Dlatego współpracuję z firmami, którym bliski jest CZŁOWIEK. Prosperująca organizacja zaczyna się od troski o LUDZI, którzy ją budują. W dzisiejszym, nieprzewidywalnym i chaotycznym świecie VUCA (Volatility – Uncertainty – Complexity – Ambiguity) zagadnienia zdrowia psychicznego (Mental Health) oraz utrzymania dobrostanu stały się priorytetowe.

Tylko firmy, które budują PRAWDZIWE RELACJE z ludźmi (pracownikami, podwykonawcami i klientami) mają szansę na to, aby wygrać we współczesnym świecie. Dzisiaj jest czas na weryfikację. Weryfikację firm i ich wartości. Czas epidemii odkrywa sztuczny employer branding. Sztuczność relacji „Ja” pracodawca i „Ty” podwładny. Sztuczną lojalność. Sztuczną troskę. Sztuczną dbałość o pracownika. Dziś przychodzi czas współpracy, prawdziwej troski, wzajemnej pomocy, zrozumienia i szacunku.

Nikt nie ma wątpliwości, iż szczęśliwi pracownicy są podstawą dobrze prosperującej firmy. Wszystkie dostępne badania jednoznacznie wiążą dobre samopoczucie z wyższą kreatywnością, produktywnością, motywacją i lojalnością. Dobrostan pracowników wpływa także na zmniejszenie rotacji i zatrzymanie ich w organizacji Zadowolony pracownik czuje się częścią zespołu, wierzy w swoją pracę i z utożsamia się z firmą. Stawianie ludzi na pierwszym miejscu, dostrzeganie ich potencjału oraz dbałość o pozytywne myślenie i poczucie szczęścia wszystkich osób w firmie jest z pewnością sytuacją WIN-WIN. 

W czym mogę pomóc jako Interim Chief Happiness Officer:

=

Przeprowadzę audyt i zdiagnozuję poziomu stresu oraz poziom dobrostanu wśród pracowników.

=

Przygotuję optymalny plan wprowadzenia polityki wellness i well-being w organizacji.

=

Zadbam o dobrostan wszystkich osób w firmie. Zorganizuję szkolenia i warsztaty edukacyjne dotyczące witalności, dobrego samopoczucia, relaksacji, profilaktyki zdrowia, radzenia sobie z trudnymi emocjami, zarządzania własną energią, zarządzania czasem, zdrowego trybu życia.

=

Wdrożę program profilaktyki zdrowia psychicznego (Mental Health). Pomogę pracownikom w trudnych sytuacjach w formie face-2-face lub distance-help lub też skieruję do odpowiednich specjalistów (terapie, pomoc psychologiczna).

=

Będę aktywnie promować zdrowy styl życia, pozytywne myślenie, techniki relaksacji oraz inne narzędzia i metody mające zapewnić poczucie zadowolenia i dobrostanu.

=

Zainicjuję takie procesy jak coaching czy mentoring, aby zadbać o indywidualną ścieżkę kariery i rozwój każdego pracownika.

=

Będę wspierać work-life balance. Szczęśliwa firma dostrzega wagę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 

=

Zadbam o przyjazne środowisko pracy. Nie chodzi tylko o produktywność i pensje: pracownicy powinni dobrze się bawić w pracy i czerpać z niej przyjemność! 

=

Zadbam o „team spirit” w firmie oraz w zespołach. Zorganizuję wydarzenia, takie jak zajęcia integracyjne, konkursy i inne, które budują ducha zespołu.

=

Będę wspierać procesy Employer Brandingu oraz CSR

Aktualna rola Chief Happiness Officera w organizacji

Obecnie, w dobie izolacji, pracy zdalnej i home office rola Chief Happiness Officerów stała się jeszcze bardziej istotna. Pracownicy potrzebują teraz wyjątkowo dużo uwagi, indywidualnego traktowania oraz zadbania o ich potrzeby emocjonalne. Każdy mierzy się obecnie z innymi wyzwaniami. Singlom doskwiera samotność, natomiast dla osób posiadających rodzinę sporym wyzwaniem jest praca w warunkach rodzinnych, home-schooling i przebywanie na wspólnej powierzchni. W takich warunkach zadaniem CHO staje się zapewnienie pracownikom wsparcia oraz dostarczenia narzędzi i technik radzenia sobie ze stresem i z izolacją.

Pracownicy korporacji zgodnie podkreślają, że głównym problemem jest to, iż nie patrzy się w firmach na jednostkę, a zdrowie psychiczne i dobrostan pracownika najczęściej „załatwia” się poranną jogą, „fun roomem” czy rozszerzonym abonamentem medycznym. Na dzisiejsze warunki jest to zdecydowanie za mało. Często brakuje zwykłego zrozumienia, „ludzkiej” troski i wsparcia oraz potraktowanie sprawy dobrostanu kompleksowo i priorytetowo.

Kilka statystyk, które pomagają zrozumieć skalę problemu oraz uzmysłowić jak ważna jest idea „pracoszczęścia”:
– Półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych w 2020 roku
– Pracownicy cierpieli przede wszystkim z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
– Na świecie 350 mln osób choruje na depresję, w Polsce jest to 1,5 mln
– w Polsce – według danych WHO – 15 osób dziennie popełnia samobójstwo

Do tego firmy przechodzą teraz nie tylko przyspieszone przeobrażenia cyfrowe, ale zmiany organizacyjne, a także zmiany modeli biznesowych, co pociąga za sobą daleko idące zmiany w strukturze pracowniczej. Zwolnienia długoletnich pracowników. Niepewność jutra. Epidemia lęku. Lęku przed kryzysem, inflacją, a przede wszystkim przed zwolnieniami, utratą pozycji, wynagrodzenia, możliwości utrzymania rodziny, wizją niezapłaconych kredytów i spadkiem jakości dotychczasowego życia. 

Praca Chief Happiness Officera jest ściśle związana z kulturą i DNA każdej organizacji. Idea „pracoszczęścia” jest uniwersalna, natomiast każdy człowiek jest inny, każda organizacja, jej styl zarządzania i wartości są inne. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w roli zarówno pracownika korporacji jak i przedsiębiorcy i właściciela biznesu doskonale potrafię pogodzić interesy różnych grup i wypracować spójną strategię.

Więcej o pracy Chief Happiness Officera i Happiness Managera można przeczytać w tym artykule

Pomagam osiągnąć work-life balance i zwiększać poczucie szczęścia i dobrostanu w duchu self-love i self-care. Jestem zafascynowana podnoszeniem jakości życia poprzez zwiększanie samoświadomości, wdrażanie technik psychologii pozytywnej, psychologii szczęścia, filozofii Tu i Teraz oraz mądrości Wschodu. Ukończyłam kursy Psychologii Pozytywnej na UW oraz kurs „Positive Psychology & Wellbeing” na Uniwersytecie Yale w USA. Aktualnie jestem słuchaczką prestiżowych studiów „Happiness Academy Studies” prowadzonych przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

Napisz do mnie

Nowe pole

4 + 4 =

Zmierz swój poziom stresu i dowiedz się czy stres, który Ci towarzyszy jest kreatywny, czy może destrukcyjny