Czym jest szczęście?
Jak do niego dążyć?
Jak żyć szczęśliwie?
Och, gdybyśmy tylko mogli poznać na te pytania! Byłoby cudownie, prawda?
Czy jest jednak uniwersalna definicja szczęścia? Myślę, że nie. Każdy raczej powinien stworzyć swoją własną. Przy tworzeniu własnej filozofii szczęścia przyda się z pewnością mała podpowiedź. Szczególnie od osób, które badaniu szczęścia i dobrostanu poświęciły całe życie.
Martin Seligman z uniwersytetu Pensylwanii, który jest uważany za ojca psychologii pozytywnej, opracował model PERMA, czyli pięć podstawowych elementów wpływających na nasz dobrostan i poczucie szczęścia. Można powiedzieć, że system PERMA to „dziecko” jego życia zawodowego. Tworzy je pięć elementów, które mają nam pomóc w szczęśliwszym życiu na co dzień.
P – Positive Emotions (Pozytywne emocje)
E – Engagement (Zaangażowanie)
R – Relationships (Relacje i Związki)
M – Meaning (Sens życia)
A – Achievements (Osiągnięcia)
5 elementów szczęśliwego życia wg modelu model PERMA
Prześledźmy zatem czynniki mające największy wpływ na nasze szczęście oraz sprawdźmy co możemy z nich wywnioskować, aby żyć pełniej i szczęśliwiej:
P – Positive Emotions (Pozytywne emocje)
Ten element jest prawdopodobnie najbardziej połączony z dobrostanem. Skoncentrowanie się na pozytywnych emocjach to coś więcej niż uśmiech. To umiejętność pozostania optymistą i spojrzenia na swoje przeszłe, teraźniejsze i przyszłe życie z jasnej perspektywy. To gromadzenie i celebrowanie chwil radości, zadowolenia, przyjemności, akceptacji, miłości. To wybór tego na czym chcemy się skoncentrować. To pewne, że w życiu każdego człowieka są wzloty i upadki, ale skupianie się na „dołkach” zwiększa szanse na rozwój depresji, podczas gdy pielęgnowanie pozytywnych emocji zwiększa nasze poczucie dobrostanu.
Co możesz zrobić?
Zauważaj każdy pozytywny aspekt Twojego życia. Koncentruj swoją uwagę na tym co masz, a nie na tym, czego nie masz. Doceniaj i odczuwaj wdzięczność. Celebruj chwile i drobne przyjemności. Zadbaj o swoje ciało, umysł i duszę. Obudź swoje wewnętrzne dziecko i świadomie dostarczaj sobie więcej radości. Rób więcej tego co sprawia Ci przyjemność.
E – Engagement (Zaangażowanie)
Działania, w które jesteśmy zaangażowani zalewają organizm pozytywnymi hormonami, które podnoszą poczucie dobrego samopoczucia. To właśnie zaangażowanie pomaga nam pozostać uważnymi i obecnymi oraz w pełni skoncentrować się na tu i teraz.
Wszyscy potrzebujemy w naszym życiu czegoś, co pochłonie nas bez reszty wywołując stan „przepływu” (flow), czyli totalnego zanurzenia się w zadaniu lub czynności. Kiedy czas „leci” naprawdę szybko, jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że doświadczasz głębokiego poczucia zaangażowania, czyli właśnie „flow”.
Co możesz zrobić?
Zarówno w pracy jak i życiu osobistym wykonuj działania, w które angażujesz się bez reszty. Możesz doznać stanu flow w czasie takich czynności jak gra na instrumencie, uprawianie sportu, taniec, praca nad ciekawym projektem. To sprawi, że wszystko co robisz będzie nie tylko efektywne, ale także będzie przynosiło dużo lepsze efekty, a Ty będziesz bardziej zadowolony.
R – Relationships (Relacje)
Relacje i więzi społeczne mają kluczowe znaczenie dla naszego życia. Aktualnie często pogoń za szczęściem jest skierowana we własnym kierunku i jest utożsamiana z indywidualnością i wolnością. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Szczęście przede wszystkim zależy od naszych relacji z samym sobą. Warto jednak pamiętać, iż jesteśmy istotami społecznymi, które od wieków są zaprogramowane do tworzenia więzi i polegania na sobie nawzajem. Stąd podstawowa potrzeba zdrowych i wspieracjących relacji międzyludzkich.
Dobre relacje z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami, współpracownikami i przyjaciółmi są kluczowym składnikiem dobrostanu. Związki z innymi ludźmi zapewniają nam poczucie miłości, bliskości, akceptację, a także wsparcie w trudnych momentach, kiedy ciężko jest sobie poradzić samemu.
Dr Mitch Printein przeprowadził ciekawe badania nad ośrodkami bólu w ludzkim mózgu. Dowiódł, iż zasadniczo nasze ośrodki bólu aktywują się, gdy grozi nam izolacja. Te centra aktywacji są jak alarmy przeciwpożarowe w ciele. Włączając się podczas odizolowania od ludzi wysyłają sygnały alarmowe zachęcając nas do ponownego nawiązania kontaktu społecznego. Z neurologicznego punktu widzenia musimy wiedzieć, że przynależność do grupy, od milionów lat pomaga nam to czuć się bezpiecznie. Z perspektywy ewolucji izolacja jest więc najgorszą rzeczą, jaką moglibyśmy zrobić dla przetrwania.
Co możesz zrobić?
Dbaj o wartościowe i głębokie relacje z ludźmi. Pamiętaj, że posiadaniu kilku zaufanych i bliskich osób jest dużo więcej warte niż tysiące znajomych na Facebooku. Chodzi tutaj nie o ilość kontaktów, ale o JAKOŚĆ relacji. Szukaj związków, w których czujesz zaufanie, bliskość, akceptację i miłość. Pielęgnuj relacje, w których nie musisz nikogo udawać, zawsze możesz być w pełni sobą, rozmawiać o istotnych dla Ciebie sprawach, otrzymywać i dawać wsparcie. Pielęgnuj relacje jak rośliny – podlewaj, dbaj o nie, nie zostawiaj na długi czas bez opieki. W naszym zabieganym życiu często nie mamy czasu na relacje. Teraz kiedy już wiesz jak jest to wazne dla naszego dobrostanu możesz postanowić, iż przeznaczysz więcej czasu i energii na budowanie i podtrzymanie relacji.
M – Meaning (Znaczenie)
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „po co żyję”? może okazać się kluczowym elementem, który doprowadzi nas do wewnętrznego spełnienia.
Religia i duchowość nadają sens życiu wielu ludzi, podobnie jak praca, wychowywanie dzieci, wolontariat lub twórcze wyrażanie siebie.
Niestety, media i świat zewnętrzny propagują pogoń za bogactwem materialnym, przez co wielu ludzi czuje, że pieniądze są jedyną bramą do szczęścia. Chociaż potrzebujemy pieniędzy, aby pokryć podstawowe potrzeby, gdy zostaną już one zaspokojone, a stres finansowy nie jest problemem, to same pieniądze nie zapewnią nam szczęścia.
W celu znalezienia sensu życia warto zastanowić się nad swoją „drogą serca”. Czasem nie łatwo jest odnaleźć życiową satysfakcję, a jej poszukiwania jest wręcz zadaniem na całe życie. Niezależnie od tego, gdzie pracujesz i co robisz zastanów się, czy to co robisz ma dla Ciebie sens? Czy widzisz w tym jakąkolwiek głębię? Czy spełniasz się w tym co robisz? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytanie z pewnością pomoże Ci artykuł „Jak odnaleźć sens życia według Logoterapii„
Co możesz zrobić?
Zamiast szukać sensu po prostu nadaj swojemu życiu sens. Viktor Frankl, ojciec logoterapii uczy nas, iż „nie powinniśmy pytać jaki jest sens życia, tylko pomyśleć o tym, jak mu ten sens nadać”. Jeśli zatem trudno Ci odnaleźć sensu życia po prostu sam go zdefiniuj i żyj w zgodzie z nim.
A – Accomplishments (Osiągnięcia)
Osiągnięcia są nam potrzebne do tego, abyśmy mogli się rozwijać i kwitnąć.
Posiadanie celów i ambicji życiowych może pomóc nam osiągnąć rzeczy, które dają nam poczucie spełnienia. Powinniśmy wyznaczać sobie realistyczne cele, które są możliwe do osiągnięcia, a samo włożenie wysiłku w ich osiągnięcie może już dać nam poczucie satysfakcji. Kiedy jednak udaje nam się finalnie osiągnąć nasze cele, zazwyczaj towarzyszy temu poczucie dumy i spełnienia.
Co możesz zrobić?
Jeśli jesteś osobą nastawioną na działanie i osiąganie jest dla Ciebie ważne staraj się wyznaczać i osiągać założone cele. To jeszcze bardziej zmotywuje Cię do dalszych działań i sprawi, że wzrośnie Twoje poczucie zadowolenia i szczęścia.
Jak zastosować model PERMA w swoim życiu?
Świadomość modelu PERMA może nas skłonić do zastanowienia się nad znaczeniem i spełnieniem w naszym życiu. Następnym krokiem jest zintegrowanie tego modelu ze swoim codziennym życiem.
Pamiętaj! 🍀 Szczęście 🍀 nie jest czymś co nam się przydarza. To umiejętność, którą można i warto trenować! Szczęście jest jak mięsień, który możesz wzmacniać 💪. Tak samo jak z chodzeniem na siłownię albo uprawianiem sportu – ćwiczysz i masz efekty. Budujesz swój dobrostan na co dzień i czujesz się bardziej szczęśliwy!
Zbuduj dobrostan psychiczny dzięki psychologii pozytywnej!
Odkryj jak żyć szczęśliwe, z tym, co masz!
Trening Szczęścia jest w całości oparty o model PERMA oraz najnowsze odkrycia psychologii pozytywnej. Poznasz na nim i przećwiczysz komponenty, które składają się na wielowymiarowość szczęścia. Otrzymasz narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie zwiększać swój poziom dobrostanu w realnym życiu i codziennie podnosić jakość swojego życia.
Cześć! Witaj w podróży po własne szczęście
Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.
Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne z pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.
Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.
0 komentarzy