Jak radzić sobie z lękiem

Przypowieść o meksykańskim rybaku

Amerykański biznesmen wybrał się na urlop do małej wioski w Meksyku nad brzegiem morza. Spacerując w porcie zobaczył łódź rybacką, a w niej kilka dorodnych i olbrzymich tuńczyków.

Amerykanin zagadnął rybaka chwaląc jego połowy:

– Ciekawy jestem, ile trwały twoje dzisiejsze połowy?

– Och, niezbyt długo. W zasadzie to tylko chwilkę.

–  Dlaczego nie zostałeś na morzu dłużej, aby nałapać więcej ryb? – pytał dalej Amerykanin.

– Tyle wystarczy mi na wyżywienie mojej rodziny i obdarowania przyjaciół – powiedział Meksykanin, przekładając ryby do kosza.

– A co robisz z resztą czasu?

– Śpię do późna, spędzam czas z moją żoną Marią i dziećmi, chodzę na spacery, wieczorem idę do baru na plaży, sączę wino i gram na gitarze z moimi przyjaciółmi. Żyję pełnią życia i jestem bardzo zajętym człowiekiem, senor!

– Słuchaj, jestem doświadczonym człowiekiem biznesu o mogę Ci pomóc. Radzę ci, żebyś zaczął łowić więcej ryb.

Ale po co mi więcej ryb?

– Po to, żebyś zarabiał więcej pieniędzy!

– A po co mi pieniądze, senor?

Żebyś mógł kupić większą łódź. Mógłbyś łowić jeszcze więcej ryb. A z zysków mógłbyś kupić więcej łodzi i zatrudnić rybaków. W końcu dorobisz się całej floty kutrów rybackich. Dzięki temu mógłbyś otworzyć przetwórnię ryb i sprzedawać swoje produkty na całym świecie… a potem przenieść się do Mexico City, a może nawet do Nowego Jorku. Byłbyś człowiekiem sukcesu!

– Ile czasu by mi to zajęło?

– Jakieś 10-15 lat.

– Acha. To dość długo. A co potem?

– Wtedy przychodzi najpiękniejszy moment! Sprzedajesz dobrze prosperującą firmę i zarabiasz miliony, miliony dolarów!

– Miliony? A po co?

– Aby przejść na emeryturę, przeprowadzić się do małej rybackiej wioski nad brzegiem morza, długo spać, bawić się z dziećmi, spędzać czas z żoną, a wieczorami wychodzić do baru na plaży, aby napić się wina i pograć na gitarze z przyjaciółmi.

Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.

Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne bazujące na odkryciach psychologii pozytywnej i pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.

Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz  „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *