Bogactwo psychiczne – sprawdź czy jesteś naprawdę bogaty!

Bogactwo psychiczne – sprawdź czy jesteś naprawdę bogaty!

Czy zastanawiałeś się kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie?

Pewnie w tym momencie pomyślałeś o Billu Gates’ie albo innym człowieku z czołówki listy “Fortune 500”. 

A gdyby tak spojrzeć na to szerzej?

I poszukać bliżej?

W swoim otoczeniu na pewno masz osoby, które mają duży krąg przyjaciół w, często się śmieją, wykonują swoją pracę z pasją i powołaniem, a po pracy oddają się swojemu ulubionemu hobby i zawsze mają ten zaraźliwy “apetyt na życie”. Może jest to nawet twoja mama, ukochany wujek, dawny nauczyciel czy sąsiadka.

Większość z nas nadal myśli o bogactwie w kategoriach finansowych. Tymczasem po głębszym zastanowieniu chyba każdy przyzna rację, iż to związki z innymi ludźmi, zaangażowanie, życie z poczuciem sensu i misji  oraz pozytywne uczucia i nastawienie do życia stanową dużo głębszą formę zamożności.

Pomimo to ludzie (nie wszyscy – wiem!) skupiają się na pogoni za dobrami materialnymi. Zarabianie pieniędzy zajmuje nam więcej czasu niż jakakolwiek inna czynność…

 

 

 

Legenda o Królu Midasie

W VIII wieku przed naszą erą Frygią rządził legendarny król Midas. Według  mitologii Król Midas zyskał przychylność boga Dionizosa, który pozwolił wyrazić mu jedno życzenie. Midas zażyczył sobie, aby wszystko czego dotknie zamieniało się w złoto.  Po powrocie do  pałacu król wyprawił  wystawną ucztę, aby uczcić swój szczęśliwy los. Niestety wino i jedzenie zamieniły się w złoto, a Midas i biesiadnicy zamiast świętować  poczuli się głodni. Wkrótce król przekonał się, że sprowadził na siebie prawdziwą klątwę. Gdy dotknął swojej córki ta zamieniła się w złoty posąg. Zrozpaczony Midas zaczął błagać Dionizosa, aby odebrał mu niebezpieczną moc, a bóg spełnił jego prośbę. 

Opowieść o królu Midasie stanowi poważną przestrogę przed dążeniem za wszelką cenę do pomnażania dóbr materialnych. Pogoń za pieniędzmi nie jest warta zachodu jeśli oznacza rezygnację ze związków, zdrowia, duchowości i życia zgodnego z wartościami. 

 

Na czym polega bogactwo psychiczne?

Bogactwo psychiczne jest pojęciem dużo szerszym niż bogactwo finansowe, a ten kto je osiągnął może powiedzieć, że naprawdę ma wszystko. Zamożność materialna to tylko jeden z wielu elementów prawdziwego bogactwa, wcale nie najważniejszy.

 

Co składa się na bogactwo psychiczne?

 • zadowolenie z życia i poczucie szczęścia
 • duchowość i poczucie sensu życia
 • pozytywne postawy i emocje
 • serdeczne relacje społeczne
 • interesująca praca i inne formy aktywności
 • wartości i cele życiowe
 • zdrowie somatyczne i psychiczne
 • zasoby materialne wystarczające na zaspokojenie naszych potrzeb

Ed Diener, i Robert Biswas-Diener “Szczęście, Odkrywanie bogactwa psychicznego”

 

 

Jakość naszego życia prędzej czy później ucierpi jeśli zaniedbamy którykolwiek element bogactwa psychicznego. Natomiast jeśli Twoje życie zawiera wszystkie te elementy możesz powiedzieć o sobie, że jesteś naprawdę bogaty! Fakt, że dysponujesz mniejszą ilością  pieniędzy doprawdy ma niewielkie znaczenie, skoro w Twoim życiu panuje miłość, radość, jesteś zdrowy, masz poczucie sensu i celu. Zobacz na sławnych milionerów i celebrytów, którzy popełnili samobójstwa. Najwyraźniej w ich życiu zabrakło innych elementów potrzebnych do szczęścia. Mieli pieniądze, ale nie mieli bogactwa psychicznego.

 

Oznaki bogactwa psychicznego

Wszyscy znamy oznaki bogactwa materialnego. Wiemy, że człowiek zamożny posiada dobra luksusowe takie jak najnowszy model Porsche, dom z basenem na obrzeżach stolicy, letnią rezydencję, nosi najdroższą biżuterię i zegarki, a na wakacje jeździ na Malediwy albo Szeszele. 

Jak natomiast poznać człowieka bogatego psychicznie? Jaki jest i jak zachowuje się człowiek, który jest naprawdę bogaty?

Z pewnością ciężej jest go wyłowić z tłumu. Może być kierowcą tramwaju, nauczycielem, gospodynią domową, albo przedsiębiorcą. To co go wyróżnia nie jest dostrzegalne na pierwszy rzut oka. To podejście do życia. Człowiek bogaty wie, że jego życie jest wielowymiarowe, dlatego koncentruje się na różnych aspektach dobrostanu. Posiada serdeczne relacje społeczne. Jest zaangażowany w pracę i kocha to co robi. Pomaga. Jest życzliwy. Dba o swoje przyjemności i pielęgnuje pozytywne uczucia. Jednocześnie dba o to, aby żyć w zgodzie ze swoimi wartościami i aby jego życie miało sens. 

 

Sprawdź czy jesteś bogaty psychicznie

Czas na mały test.

 1. Weź kartkę.
 2. Wypisz na niej wszystkie elementy bogactwa psychicznego – jeden element pod drugim.
 3. Następnie oceń sam siebie – na ile dany obszar jest w Twoim życiu istotny, ja ile przykładasz wagę do niego, na ile jesteś zadowolony z danej sfery życia. Tam, gdzie zupełnie zaniedbałeś dany element życia daj sobie 0 punktów, a tam, gdzie czujesz, że robisz wszystko co możliwe i jesteś zadowolony wpisz 10.
 4. Spójrz obiektywnie i całościowo na swoją listę wraz z punktacją. Jakie masz wnioski?
 5. Następnie wybierz jeden z elementów bogactwa psychicznego, który ma mało punktów i nad którym chcesz popracować w najbliższych 3 miesiącach.
 6. Zaplanuj odpowiednie działania
 7. Zrób

 

Kiedy uporasz się już z jednym elementem może zacząć dbać o kolejne. Życzę Ci powodzenia i wytrwałości w tej drodze!

Cześć! Witaj w podróży po własne szczęście

Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.

Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne z pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.

Jestem zafascynowana podnoszeniem dobrostanu i jakości życia poprzez zwiększanie samoświadomości, wdrażanie technik psychologii pozytywnej, psychologii szczęścia, filozofii Tu i Teraz oraz mądrości Wschodu.

Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz  „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *