Szczęście – fakty i mity, czyli jak odnaleźć PRAWDZIWE szczęście?

Szczęście – fakty i mity, czyli jak odnaleźć PRAWDZIWE szczęście?

Dążenie do szczęścia jest niezbywalnym prawem każdego człowieka.

Ale czym jest szczęście?

Jak dążyć do szczęścia?

Co nas przybliża, a co oddala od tego upragnionego stanu?

 

Każdy dąży do szczęścia na swój własny, indywidualny sposób. Na swojej drodze warto jednak skorzystać ze wskazówek psychologii pozytywnej, która od lat bada źródła szczęścia i dobrostanu.

Przyjrzyjmy się więc kilku mitom oraz faktom, aby uzyskać podpowiedzi odnośnie tego, co może nam przynieść szczęście, a co na pewno nam go nie zapewni. W kulturze i massmediach krąży bowiem sporo mitów, które budują w nas nierzeczywiste i nierealne przekonania na temat dobrostanu i szczęścia.

 

MITY NA TEMAT SZCZĘŚCIA

1. Szczęście to hedonizm

To chyba jeden z powszechnych mitów. Czy wyobrażasz sobie jak męczące i wyczerpujące jest życie w „wiecznej rozrywce”? Poza tym spójrz na osoby, które “teoretycznie” mają wszystko, a swoje życie koncentrują tylko na przyjemnościach. Bardzo często takie osoby popadają w depresję, gdyż w ich życiu brak jest fundamentów szczęścia takich jak sens życia czy pozytywne i wzmacniające relacje. 

Życie samymi przyjemnościami jest puste i nie prowadzi do trwałego zadowolenia i dobrostanu. Hedonizm, przyjemności i pozytywne emocje to tylko część układanki zwanej szczęściem. Do pełnego i trwałego poczucia szczęścia wszyscy potrzebujemy czegoś więcej: zaangażowania w działania zgodne z naszymi wartościami, pozytywnych i wspierających relacji, sensu życia i realizowania naszych wewnętrznych celów. 

Bardzo dobrze przedstawił to Martin Seligman na wykładzie TED

 

2. Szczęście można kupić

Mam nieodparte wrażenie, że za pomocą rozmaitych technik marketingowych SZCZĘŚCIE zostało skojarzone z materializmem. Wmówiono nam, że będziemy szczęśliwi jeśli będziemy mieć piękny dom, ładny samochód, najnowszy model smartfona, markowe ubrania i wakacje w tropikach. Era napędzanego konsumpcjonizmu jest bezpośrednio związana z rozwojem reklamy, technik manipulacji sprzedażowych oraz różnych form marketingu. A my, czasem nieświadomie i bezwiednie idziemy w tę narrację, cały czas się dziwiąc dlaczego pomimo tego, że mamy więcej nie czujemy się wcale bardziej szczęśliwi.

Jeśli myślisz, że uszczęśliwi Cię jakakolwiek rzecz materialna to muszę Cię zmartwić. Nie uszczęśliwi. A wszystko za sprawą mechanizmu hedonistycznej adaptacji, który działa tak, iż bardzo szybko przyzwyczajamy się do nowych rzeczy materialnych. Pamiętasz ile czasu cieszył Cię zakup nowej książki? A nowego telefonu? A nowego samochodu? W zależności od wielkości zakupu okres w jakim jesteśmy w stanie “cieszyć się” z naszego nowego nabytku waha się od kilku godzin do kilku miesięcy. Następnie następuje adaptacja do nowych warunków i okoliczności, a więc nie zauważamy już tego czym tak bardzo jeszcze ostatnio się cieszyliśmy. Staje się to naszą rzeczywistością. Powszednieje. A my poszukujemy nowych obiektów naszych westchnień i pragnień.

Zobacz webinar “Szczęście i pieniądze”, na którym wyjaśniam wszystkie zależności między aspektami materialnymi a szczęściem

 

3. Szczęście to wieczna radość i brak trudnych emocji

W życiu istnieje cała paleta emocji i każdą z nich mamy prawo przeżywać. Nie chodzi wcale o to, aby pozbyć się negatywnych emocji. Emocje same w sobie nie są dobre ani złe. Są co najwyżej przyjemnie i mniej przyjemne. Jednak powszechnie za “złe” emocje najczęściej uważa się strach, lęk, złość, smutek, żal, frustrację. Czasem chcemy być za wszelką cenę “pozytywni” i zabraniamy sobie te emocje odczuwać.

Pamiętaj, wszystkie emocje są naturalne i mamy prawo w pełni je przeżyć! To oczywiste, że czujesz gniew, gdy ktoś wyrządza Ci krzywdę czy przekracza Twoje granice. To naturalne, że czujesz smutek po stracie kogoś bliskiego. To jasne, że odczuwasz lęk o przyszłość, gdy tracisz pracę. Każda emocja nieprzyjemna niesie dla nas ważną informację i w tym kontekście jest dla nas przydatna. Smutek informuje nas o stracie, gniew o tym, że zostały przekroczone nasze granice, a lęk o tym, że warto podjąć działania zabezpieczające i chroniące. Jak więc widzisz psychologia pozytywna docenia wagę trudnych emocji, ucząc jak sobie z nimi poradzić i przez nie przejść w pełni je akceptując.

Z drugiej strony psychologia pozytywna podkreśla wielką rolę emocji pozytywnych, dzięki którym możemy przeżyć wiele wspaniałych chwil doświadczając radości, miłości, wdzięczności, zachwytu, dumy czy podziwu. Ważne jest to, aby w pełni doceniać dobre momenty i kultywować emocje pozytywne. Jeśli na ogół jesteś zadowolony, a czasem odczuwasz emocje nieprzyjemne to wiedz, że to zupełnie normalne! Wszystko jest OK, dopóki bilans wychodzi na plus dla emocji pozytywnych.

 

Akademia Szczęśliwego Człowieka

 

Rozprawiliśmy się z powszechnymi mitami na temat szczęścia, ale nie mamy wciąż odpowiedzi jak szukać szczęścia i gdzie tkwi sekret szczęśliwego życia.

Poznajmy więc kilka istotnych faktów i prawd na temat szczęścia.

 

PRAWDY i FAKTY NA TEMAT SZCZĘŚCIA

 

1. Szczęście jest wielobarwne, wielowymiarowe i wieloskładnikowe

Zdecydowanie TAK! Psychologia pozytywna oferuje alternatywny sposób patrzenia na szczęście. Prawdziwe szczęście łączy w sobie zarówno hedonizm jak i eudajmonizm. Życie samymi przyjemnościami jest puste i nie prowadzi do trwałego zadowolenia i satysfakcji. Do pełnego szczęścia wszyscy potrzebujemy kilku elementów.

Czy wiesz, że istnieje udowodniony naukowo przepis na szczęście? to właśnie Model PERMA, opracowany przez ojca Psychologii Pozytywnej, Martina Seligmana. Przedstawia on 6 elementów holistycznego dobrostanu:

  1. Pozytywne emocje (positive emotions): odczuwanie pozytywnych emocji, takich jak radość, wdzięczność, miłość, ciekawość, podziw, nadzieja
  2. Zaangażowanie (engagement): bycie w pełni zaabsorbowanym zajęciami, które wykorzystują twoje umiejętności, ale wciąż stanowią dla ciebie wyzwanie
  3. Relacje (relationships): posiadanie pozytywnych relacji
  4. Znaczenie i sens (meaning): przynależność i służenie czemuś, co twoim zdaniem jest większe, niż ty sam
  5. Osiągnięcia (accomplishment/ achievement): osiągnięcie sukcesu w dziedzinie, którą uznajesz za ważną dla ciebie, dążenie do sukcesu, wygranej, osiągnięcia i mistrzostwa
  6. Zdrowie (health) aspekty takie jak wypoczynek / relaks, sen, ruch i dieta jako niezbędne elementy zachowania zdrowia i dobrostanu

Model szczęścia PERMA + H

 

2. Szczęście to mięsień, nad którym warto pracować

Szczęście to umiejętność taka jak jeżdżenie na rolkach, gra na pianinie lub w szachy. Czym więcej ćwiczysz tym lepsze masz efekty! Każdy człowiek ma zdolność do nauczenia się tej umiejętności. To co jest potrzebne to chęć i decyzja, aby wyruszyć w stronę życia w harmonii i dobrostanie. A potem konsekwentne podążanie tą ścieżką. Nie zdajemy sobie sprawy, że sami w ogromnej mierze mamy wpływ na własne szczęście. Oczywiście są też czynniki genetyczne, osobowościowe, temperamentalne oraz okoliczności życiowe na które nie mamy wpływu, ale wbrew temu co sądzimy mamy dużo większy wpływ na swoje szczęście.

 

3. Możesz być szczęśliwy z tym co masz, tu i teraz. Naprawdę.

Czy też wiecznie na coś czekasz? Czekasz, że nowy samochód, nowe mieszkania nowy partner czy nowa praca Cię uszczęśliwi? Jeśli tak to wiedz, że nie musisz czekać. Możesz żyć w dobrostanie już dziś. Ja zawsze byłam niecierpliwa i zawsze na coś czekałam: na wymarzoną pracę, na dom w Hiszpanii, na wymarzonego partnera. W pewnym momencie zorientowałam się, że moje życie składa się z czekania, podczas gdy prawdziwe życie przecieka mi przez palce. Dzięki psychologii pozytywnej przekonałam się, że mogę być szczęśliwa z tym co mam. Tu i teraz. To było niezwykle wyzwalające i odświeżające uczucie. Koncentrując się codziennie na 6 elementach modelu PERMA po prostu czuję, że idę w dobrym kierunku i każdego dnia dbam o swój dobrostan.

 

4. Twoje szczęście jest w Twoich rękach.

Zazwyczaj żyjemy w iluzji, iż to ludzie, wydarzenia i sytuacje są odpowiedzialne za nasz nastrój, humor, emocje i poczucie dobrostanu. Jeśli Twój Partner jest rano w złym humorze to Tobie również psuje się nastrój. Jeśli ktoś powie Ci komplement to cieszysz się i jest Ci miło. Jeśli natomiast jesteśmy krytykowana/y to irytujesz się i bronisz. Kiedy stoisz w korku złościsz się. Prawda jest taka, że czasem zrzucamy winę na wszystko i wszystkich wokół. Sądzimy, że za nasze nieszczęście odpowiadają nasi rodzice, niewierny partner, zła pogoda, rząd, niemili i nieuczciwi ludzie, szef, menopauza, zepsuty samochód, inflacja … wstaw tutaj dowolną rzecz. Czyż to nie istne niewolnictwo?

W rzeczywistości to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasz nastrój, nasze myśli i decyzje, a więc nasze… życie. Ostatecznie to przecież od nas zależy stosunek jaki mamy do danej sytuacji, wydarzenia czy okoliczności. Czy wiesz, że słowo “kryzys” w języku chińskim oznacza także SZANSĘ? Wiesz, ile fortun powstało w dobie kryzysów? Twój nerwowy szef może przecież zamiast irytacji obudzić w Tobie empatię i współczucie. Jeśli ktoś jest złośliwy to musi być wewnętrznie naprawdę bardzo nieszczęśliwy… Zepsuty samochód możesz potraktować jako okazję do tego , aby się więcej ruszać, albo wypróbować nowe środki komunikacji miejskiej takie jak rower czy hulajnogi elektryczne! Nawet chorobę można potraktować jako czas przemian, odpoczynku, wyrwania się z zawrotnego kołowrotka życia i nadania większego sensu temu co naprawdę jest dla nas ważne.

Każdy człowiek jest w dużym stopniu kowalem własnego losu. Dobrym odzwierciedleniem tego podejścia jest tytuł książki Martina Seligmana “Optymizmu można się nauczyć”, w którym autor udowadnia, iż pomimo niesprzyjających genów i ograniczających przekonań nasze podejście do życia da się w dużym stopniu kształtować poprzez zmianę sposobu myślenia.

 

5. To szczęście prowadzi do sukcesu, a nie sukces do szczęścia!

Czy jesteś produktywny/a i efektywny/a jeśli coś Cię trapi, martwi i smuci? Czy jesteś efektywna jeśli masz w sobie negatywne emocje? NIE!

Dlatego, aby osiągać sukcesy w pierwszej kolejności warto zatroszczyć się o swoje szczęście i pozytywne emocje. To bowiem z pozytywnych emocji, pozytywnych relacji, głębokiego poczucia sensu i prawdziwego zaangażowania rodzi się sukces.

 

Chcesz poznać czym jest PRAWDZIWE szczęście?

Chcesz nauczyć się żyć w dobrostanie psychicznym i fizycznym na co dzień?

Zapraszam na intensywny, kompleksowy i praktyczny program wdrażania technik psychologii pozytywnej do swojego życia. Systematycznie. Krok po kroku.

 

Akademia Szczęśliwego Człowieka

To program online w formule „experiential learning” (nauka na doświadczeniu), który pozwoli Ci zbudować swój dobrostan, bez względu na zewnętrzne okoliczności. Program jest w całości oparty o najnowsze odkrycia psychologii pozytywnej. Poznasz na nim komponenty, które składają się na wielowymiarowość szczęścia (model szczęścia PERMA + H), przećwiczysz na żywo techniki zwiększające poziom dobrostanu, a także otrzymasz narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie zwiększać swój poziom emocji pozytywnych w realnym życiu. Więcej szczegółów o Akademii Szczęśliwego Człowieka znajdziesz na stronie programu.

Akademia Szczęśliwego Człowieka baner

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *