Ukojenie wewnętrznego dziecka

Jak pielęgnować 10 głównych emocji pozytywnych

Na początek dobra wiadomość. Niezależnie od tego w jakiej jesteś sytuacji masz to, co potrzeba, aby zmienić swoje życie i świat wokół Ciebie na lepszy. Masz w sobie aktywny składnik, który pomoże Ci wieść szczęśliwe życie.

Zła wiadomość to taka, iż jeśli nie różnisz się zbytnio od większości ludzi to nie wiesz, co posiadasz. Twoje wewnętrzne źródło pozostaje nieodkryte. Błądzisz szukając tego, czego potrzebujesz w najróżniejszych, niewłaściwych miejscach.

Czym jest więc ów aktywny, cudowny składnik?

To pozytywność:)

 

Pozytywne emocje mają różne odcienie. To pragnieniem uściskania ukochanej osoby po długiej nieobecności. To rozbawienie, gdy śmiejesz się z sąsiadką patrząc na zabawę waszych dzieci. To ulga gdy znajdujesz wygodne miejsce by usiąść i odpocząć. To fascynacja gdy patrzysz na ogień w kominku, majestatyczne góry lub bezkres oceanu. To marzenie o tym jak może wyglądać twoja przyszłość. Pozytywność jest wszędzie.

Pomyśl o chwilach, w których czujesz więź z innymi i ich miłość, gdy czujesz się radosny, twórczy lub beztroski, gdy odczuwasz jedność ze światem, gdy twoją duszę przepełnia zachwyt nad pięknem przyrody, gdy zapałem podchodzisz do nowego pomysłu czy zadania.

 

Dlaczego tak trudno nam utrzymać pozytywne emocje?

Pozytywność nie jest prosta. Wiem. Zobacz na nagłówki gazet, newsów w internecie czy paski w programach informacyjnych. Same choroby, tragedie, wypadki, przestępstwa… 

Dominacja negatywności w naszym życiu jest powiązana z uwarunkowaniem na przetrwanie. Nasz pierwotny mózg gadzi stale wyszukuje zagrożenia i skupia się na tym co złe chcąc nas chronić. Konsekwencją tego jest silniejsze i częstsze doświadczanie emocji negatywnych. 

Wiesz, że przeciętny człowiek przebywa około 70% czasu w emocjach negatywnych, a tylko 30% w emocjach pozytywnych?

Dlaczego natura nie dba o nasze dobre samopoczucie, radość i szczęście? W ewolucji te uczucia okazały się bezużyteczne, tak więc biologia zdaje się je po prostu ignorować.

Badaczka emocji pozytywnych, Barbara Fredrickson mawia, iż “Negatywność mamy w naturze, pozytywność musimy zbudować sami”. 

Pozytywność Barbara Fredrickson cytat o pozytywności

W pełni się z tym zgadzam. Ale jak to zrobić? Pewnie spytasz. Na szczęście są na to sposoby, potrzebna jest tylko nasza dobra wola i chęć działania oraz praktyka. Tak, pozytywności, tak jak każdej innej umiejętności można się nauczyć. Jeśli więc chcemy czuć się dobrze i jeśli dbamy o własne szczęście to czas zakasać rękawy i wziąć się do budowania pozytywnego życia opartego na pozytywnych uczuciach:)

 

Co dają nam pozytywne emocje?

Emocje pozytywne to pierwszy (choć nie jedyny) składnik szczęścia. Według modelu PERMA Martina Seligmana pozytywne uczucia leżą u podstawy całościowego dobrostanu każdego człowieka. Bez nich ciężko nam utrzymać równowagę życiową, energię oraz twórczo i kreatywnie funkcjonować.

Myśląc o pozytywnych emocjach można wyobrazić sobie lilię. W nocy, gdy jest ciemno lilia zamyka się i chowa. Rankiem, kiedy wszystko budzi się do życia i zaświeci słońce płatki linii delikatnie rozchylają się i kwiat prezentuje się światu w całej swojej okazałości.

Tak samo jest z człowiekiem. Pozytywne emocje  sprawiają, że otwierają się nasze umysły i serca. Zauważ postawę człowiek, który jest smutny lub zmartwiony. Jest on zazwyczaj skulony, jakby schowany w sobie. A zobacz jak wygląda człowiek radosny – jest wyprostowany, ruchliwy, gestykulujący, z uśmiechem na twarzy.

Uczucia pozytywne otwierają nas na świat, na ludzi, na doświadczenia, na zmiany. 

Pozytywność sprawia także, że poszerzają się nasze perspektywy. Zakres naszych myśli i zachowań powiększa się. W emocjach trudnych (tunelowych) występuje zjawisko zawężenia poznawczego. Widzimy jedną opcję i to na dodatek tę pesymistyczną. Emocje pozytywne umożliwiają nam zobaczenie całego wachlarza opcji i rozwiązań, nawet w trudnych sytuacjach. Dlatego też pozytywność wzmacnia naszą kreatywność, co jest szczególnie przydatne zarówno w pracy, w twórczości, jak i w codziennym życiu. Co jeszcze? Na pewno emocje pozytywne dodają nam energii życiowej. Zasilają nasze wewnętrzne baterie i sprawiają, że mamy więcej siły i mocy. Można powiedzieć, że cała pozytywność w naszym życiu prowadzi po prostu do rozkwitu. Podczas gdy emocje negatywne umożliwiają nam przeżycie to emocje pozytywne sprawiają, że kwitniemy i możemy wykorzystywać cały swój ludzki potencjał.

 

Inteligencja emocjonalna TRENING ONLINE

 

 

 

10 głównych pozytywnych emocji

Dr. Barbara Fredrickson, w swojej książce “Pozytywność” wyróżnia 10 podstawowych pozytywnych emocji: miłość, radość, wdzięczność, spokój, ciekawość, nadzieję, dumę, inspirację, rozbawienie i zachwyt. Nie są to oczywiście jedyne uczucia pozytywne, ale według wieloletnich statystyk badaczki są one najczęściej odczuwane oraz wymieniane przez ludzi.

 

 

Jak pielęgnować w sobie pozytywne emocje?

 

1. RADOŚĆ

Radość sprawia, że czujesz się lekko i swobodnie. Masz w sobie dużo optymizmu, a świat wydaje się pięknym i przyjaznym miejscem. Towarzyszy ci poczucie pełni życia. Cieszysz się z przeżywanych chwil i doświadczeń. Radość umożliwia pełną obecność w “tu i teraz”. Radość może wypływać z wielu różnych źródeł. Często odczuwamy ją w chwilach beztroski, w czasie wolnym czy na wakacjach. Radość jest emocją dynamiczną, często towarzyszy jej ruch (na przykład przy zabawach, aktywności fizycznej czy sporcie). 

 

Zastanów się:

Co budzi w Tobie radość? 

Kiedy czułeś/czułaś się bezpieczny, odprężony i radosny, całkowicie zadowolony z tego co się dzieje?

Kiedy czułeś w sobie wesołość i miałeś/miałaś ochotę dołączyć do jakiejś gry lub zabawy?

Kiedy ostatni raz czułeś/czułaś, że idziesz sprężystym krokiem, nie możesz powstrzymać uśmiechu i masz poczucie satysfakcji?

 

 

 

 2. WDZIĘCZNOŚĆ

Ze wszystkich definicji wdzięczności mnie najbardziej podoba się ta zaprezentowana przez Roberta Emmonsa, iż:

„Wdzięczność to afirmacja dobroci, jaka nas spotkała i jaka nas spotyka na co dzień.”

Przestawienie się z filozofii braku na filozofię obfitości jest doskonałym i bezkosztowym pomysłem, który pomoże Ci wieść bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe życie.

Krótkotrwała i „taktyczna” wdzięczność jest bliska każdemu z nas. Kiedy dostajemy prezent lub ktoś powie nam komplement z reguły odczuwamy właśnie wdzięczność. Jednak dużo większą moc ma Wdzięczność przez duże „W”, czyli holistyczna postawa wobec życia, w której na co dzień zauważamy i doceniamy ludzi, rzeczy i zdarzenia. To nawyk patrzenia na życie poprzez pryzmat wdzięczności za wszystko co się wydarza w naszym życiu. Osoba, która żyje w poczuciu  wdzięczności uważa, że „Życie jest darem”. Osoby będące po drugiej stronie skali postrzegają życie jako nieustającą walkę.

Chcesz poznać sprawdzone sposoby na praktykowanie wdzięczności? Być może zainteresuje Cię mój Ebook „MOC Wdzięczności – Techniki budowania głębokiego poczucia szczęścia

dzienniczek wdzięczności porady praktyczne

Teraz zamknij oczy, połóż swoją dłoń na sercu i pomyśl za co jesteś wdzięczny w swoim życiu? Nie muszą to być rzeczy wielkie. Uświadom sobie po prostu to co masz i podziękuję za to.

Kiedy czułeś się wdzięczny głęboko doceniając kogoś lub coś jako źródło Twojego dobra? 

Za co jesteś wdzięczny sobie?

Jakie dary cenisz w życiu najbardziej? 

 

3. SPOKÓJ

Spokój to emocja, której wszyscy bardzo potrzebujemy ze względu na szybkie tempo życia i przeciążenie stresem. Intencjonalne chwile spokoju są niczym oaza na pustyni naszych obowiązków. Spokój często kojarzy nam się z odpoczynkiem bądź relaksem.

Spokój pojawia się wtedy kiedy znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Jest to emocja bardzo przyjemna, ale raczej statyczna i wyciszona. Pojawia się wtedy kiedy po pracy chcąc się wyciszyć włączysz swoją ulubioną muzykę i kominek do aromaterapii.  Pokoju możesz zaznać w ciszy, w medytacji, w kontakcie z naturą. Pojawia się wtedy kiedy leżysz w cieniu w hamaku po całym dniu pracy w ogrodzie. Jest podczas spaceru piaszczystą plażą kiedy w uszach masz kojący szum morza i oceanu, a Twoją skórę gładzi przyjemna bryza. W spokoju chciałbyś się zanurzyć i trwać. 

Spokój to jedna z moich ulubionych emocji pozytywnych. Bardzo też lubię wymyślać nowe sposoby na odczuwanie błogości i spokoju. Zebrałam kilka takich pomysłów w moim wpisie “ 30 niezawodnych sposobów na uspokojenie” .

 

Kiedy ostatni raz odczuwałaś/odczuwałeś błogi spokój, ukojenie i prawdziwe zadowolenie z tego, gdzie jesteś? 

Kiedy własne życie wydawało Ci się przyjemne i takie, jak trzeba? 

Kiedy Twoje ciało jest całkowicie zrelaksowane, bez żadnych fizycznych napięć?

Kiedy po prostu nie robiłeś nic, chłonąc to, co Cię otacza, delektując się odczuwanym dobrem?

 

4. CIEKAWOŚĆ

Ciekawość to emocja żywa, dynamiczna, wymagająca od nas więcej wysiłku niż spokój czy radość. Odczuwasz ją, gdy Twoją uwagę przyciąga coś nowego lub odmiennego budząc poczucie możliwości lub tajemnicy. Czujesz chęć poznawania i wgłębiania się w swoje odkrycie. Ciekawość przychodzi kiedy widzisz nową ścieżkę w lesie i chcesz się przekonać dokąd prowadzi. Pojawia się wtedy kiedy z zainteresowaniem czytasz książkę swojego ulubionego autora nie mogąc doczekać się co się dalej wydarzy. Ciekawość niezmiernie łatwo jest obudzić podczas podróży i wypraw w nieznane. Towarzyszy nam także wtedy kiedy zgłębiamy tajniki gotowania, uczymy się nowych języków czy przyswajamy nowe umiejętności. Ciekawość sprawia, że czujemy się otwarci i ożywieni.

 

Co wzbudza Twoją ciekawość?

Czym się interesujesz?

Kiedy czułeś intensywne zainteresowanie i pragnienie uczenia się nowych rzeczy?

Kiedy czułeś głębokie pragnienie zgłębiania tajników jakiegoś zajęcia lub umiejętności?

 

 

5. NADZIEJA

Nadzieja odnośni się do przyszłości, ale jest uczuciem związanym z teraźniejszością. Najczęściej dochodzi do głosu, kiedy okoliczności nie są dla nas sprzyjające. Motywuje do uruchomienia wyobraźni i zmiany biegu wydarzeń na korzystne, zarówno w naszej głowie, jak i w sercu. Pojawia się wtedy kiedy pomimo złej diagnozy lekarskiej wiesz, że wszystko będzie dobrze. Jest wtedy kiedy tracisz pracę, ale wierzysz, że sobie poradzisz. Jest zawsze wtedy kiedy oprócz negatywnego scenariusza masz przebłysk scenariusza pozytywnego.

Jądrem nadziei jest wiara, że sytuacja zmieni się na lepsze. Niezależnie od tego jak jest w tej chwili, masz głębokie przekonanie, że wszystko odmieni się i będzie dobrze. Nadzieja podtrzymuje człowieka i niejednokrotnie chroni przed popadnięciem w rozpacz.

Czy umiesz wzbudzić w sobie optymizm i nadzieję oraz wyobrazić sobie zawsze możliwie najlepsze wyjście z każdej sytuacji?

Kiedy czułeś/czułaś tęsknotę za czymś pozytywnym, co powinno się zdarzyć w Twoim życiu?

Kiedy, w obliczu niepewności nie traciłeś/traciłaś wiary, że sprawy przybiorą dobry dla Ciebie obrót?

 

Nadzieja jest nieodłącznym elementem Optymizmu. Jeżeli chcesz zwiększyć swój poziom optymizmu zobacz szczegóły Treningu Pozytywnego Myślenia – Od pesymizmu do optymizmu w 30 dni

 

6. DUMA

Duma także należy do uczuć pozytywnych. Nie cieszy się ona jednak dobrą sławą, gdyż często jest mylona z pychą. Mówimy, że duma poprzedza upadek. Tak naprawdę duma jest jednak emocją pozytywną, jeśli jest trzymana w ryzach i nie przekracza granic zarozumiałości. Dumę wzbudza w nas świadomość dokonania czegoś ważnego, trudnego lub pożytecznego. Pojawia się wtedy kiedy pomagasz charytatywnie organizacjom prospołecznym lub wspierasz jakąś ważną inicjatywę. Towarzyszy Ci podczas wygrania zawodów czy turnieju lub konkursu. Albo wtedy kiedy osiągniesz coś w pracy lub w szkole. Duma ma bezpośrednie przełożenie na dalsze nasze sukcesy. Poszerza bowiem granice naszego umysłu rozpalając marzenia o nowych osiągnięciach. Skoro udało mi się…. to może potrafiłbym także…awansować…zdobyć lepszą pracę… poprowadzić własną firmę… zdobyć złoty medal. W ten sposób duma napędza nas i motywuje do kolejnych osiągnięć.

 

Co napawa Cię dumą?

Kiedy zrobiłeś coś godnego uznania, co zostało docenione przez innych?

Z jakich dokonań jesteś dumny w swoim życiu?

Kiedy byłeś w pełni przekonany/przekonana o swoich zdolnościach i pewny/pewna siebie?

 

 

7. ROZBAWIENIE

Rozbawienie to nieskrępowana radość połączona z towarzystwem innych ludzi. Praktycznie zawsze rozbawianie ma charakter społeczny. Choć czasem śmiejemy się w samotności to śmiech ten jest tylko bladym odbiciem tego jak możemy śmiać się z innymi. Pojawia się wtedy kiedy całą swoją rodziną śmiejecie się do łez z zabaw waszych czworonogów. Albo wtedy kiedy z paczką znajomych robicie sobie wzajemnie żarty, a także wtedy kiedy ktoś na imprezie opowiada naprawdę śmieszny kawał. Śmiech jest zaraźliwy. Dzielenie się dobrym humorem sprawia, że wprawiamy się w beztroski i radosny nastrój, a także budujemy więzi społeczne. 

 

Kiedy ostatnio raz śmiałeś/śmiałaś się do łez?

Co Cię rozbawia? 

Przypominasz sobie jakąś niepoważną gafę towarzyską? 

Kiedy zdarzyło Ci się, że w towarzystwie zarażaliście się nawzajem niepowstrzymanym śmiechem?

 

 

8. INSPIRACJA

Ta pozytywna emocja pojawia się kiedy widzisz, że człowiek przekracza swoje granice, lub dokonuje rzeczy, które uważasz za wielkie. Być może podziwiasz alpinistów, którzy wspinają się na 8-tysięczniki w zimie, ryzykując swoje zdrowie i życie? Albo patrzysz z zapartym tchem jak nasz drużyna siatkarska zdobywa mistrzostwo świata? Lub też podziwiasz swojego kolegę z pracy, który wszedł na lód, bo zobaczył jak topi się pies sąsiada? Inspiracja pociąga, rozgrzewa nasze serca. Sprawia, że chcemy być tacy jak ludzie, którzy nas inspirują. Dzięki temu budzi chęć naśladowania, popycha nas i motywuje do działania. Wraz z wdzięcznością i podziwem należy do emocji przekraczania własnego ja.

 

Kto Ciebie inspiruje? Może jest to ktoś z Twojego najbliższego otoczenia? 

Kiedy czułeś/czułaś się prawdziwie zainspirowany/zainspirowana ludzkim dobrem, doskonałością lub cnotą?

Do czego Ciebie zachęca przyglądanie się doskonałości w jakiejś dziedzinie?

 

 

9. ZACHWYT

Pamiętasz najpiękniejszy zachód słońca, jaki widziałeś?

Albo budowlę, która zrobiła na Tobie piorunujące wrażenie?

Może zachwycają Cię obrazy van Gogha albo Salvadora Dali?

Przypomnij sobie wycieczkę górską, kiedy wreszcie stanąłeś na szczycie i mogłeś podziwiać oszałamiające piękno gór?

Zachwyt sprawia, że na moment zapiera nam dech w piersiach i stajemy się częścią czegoś znacznie większego od nas samych. W zachwycie staramy się chłonąć moment wszystkimi zmysłami i przyswoić sobie jego pełnię. Czujemy w sercu podziw dla natury, Boga lub człowieka – autorów tego co nas zachwyca.  

zachwyt

 

Co Ciebie w życiu zachwyca?

Kiedy ostatni raz zatrzymałeś/zatrzymałaś się, aby podziwiać piękno przyrody? Gdzie to było?

Jaki autor lub twórca tworzy dzieła, którymi się zachwycasz?

Kiedy odczuwałeś/odczuwałaś głęboki podziw i zachwyt nad swoim otoczeniem?

 

10. MIŁOŚĆ

Miłość to najpotężniejsze uczucie pozytywne i jednocześnie najbardziej pojemne. Każdy odczuwa i wyobraża sobie miłość w swój indywidualny i specyficzny sposób. Z pewnością miłość zawiera w sobie wszystkie inne uczucia pozytywne. Może mieć także wiele twarzy. Może być emocją, która ze swojej natury jest przemijająca – odczuwamy ją silnie w danym momencie jako stan chwilowy, przypływ emocji. W ogólnym rozumieniu miłość jest raczej stanem naszych uczuć i wyraża więź łączącą nas z partnerem, małżonkiem, rodzicami czy dziećmi. Ważnym aspektem , który często jest pomijany jest miłość, jako stan serca. Rozszerzamy wtedy pojęcie miłości, nie tylko na najbliższych, ale na siebie, innych ludzi, na wszechświat, na Boga.

 

Kiedy najbardziej odczuwasz strumień miłości przepływający między Tobą a innymi ludźmi?

Czy możesz powiedzieć, że kochasz siebie? Co możesz zrobić, aby siebie bardziej pokochać?

Kiedy ostatni raz odczuwałeś/odczuwałaś przypływ miłości?

 

Warto wreszcie uwierzyć w to, iż MAMY OGROMNY WPŁYW na to JAK się czujemy. Poprzez nasze działanie możemy modelować nasze emocje! Pozytywność to wybór, ale pozytywne ścieżki neuronalne MUSIMY wypracować sami. Absolutnie każdy z nas ma dostęp do wspaniałych i budujących emocji pozytywnych takich jak radość, radość, zachwyt, ciekawość, nadzieja czy wdzięczność. Jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze wystarczy dodać do swojego życia więcej pozytywności:)

 

Artykuł powstał na podstawie książki „Pozytywność” Barbary Fredrickson

 

 

 

 

Jako Chief Happiness Officer, trenerka szczęścia i ambasadorka idei „pracoszczęścia” pomagam zadbać o emocjonalny wellness i psychiczny wellbeing pracowników, aby podnieść poziom szczęścia w pracy i w życiu.

Prowadzę warsztaty, wellbinary oraz programy wellbeingowe współpracując z firmami, którym bliski jest człowiek. Gorąco wierzę bowiem w to, że prosperująca organizacja zaczyna się od troski o ludzi, którzy ją budują.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *