Wielobarwne Szczęście

Barwy Szczęścia – różne odcienie szczęśliwego życia

Za pomocą mediów i reklam szczęście zostało skojarzone z konsumpcjonizmem. Wmówiono nam, że będziemy szczęśliwi jeśli będziemy mieć piękny dom, ładny samochód, najnowszy model smartfona, markowe ubrania i wakacje w tropikach. A my, czasem nieświadomie i bezwiednie idziemy w tę narrację, cały czas się dziwiąc dlaczego pomimo tego, że mamy obiektywnie więcej wcale nie czujemy się bardziej szczęśliwi.

 

Mity i bajki, które wmawia Ci świat.

Cały świat i nasza kultura mówią nam:
“Jak tylko zdobędziesz wykształcenie to będziesz szczęśliwy/a”

“Jak tylko się ożenisz/wyjdziesz za mąż to będziesz szczęśliwy/a”

“Jak tylko będziesz mieć dzieci to będziesz szczęśliwy/a”

“Jak tylko będziesz zarabiać x to będziesz szczęśliwy/a

“Jak tylko kupisz ten nowy, superszybki model samochodu to będziesz szczęśliwy/a”

“Jak tylko zrobisz sobie operację plastyczną to będziesz szczęśliwy/a”

“Jak wybudujesz dom to będziesz szczęśliwy/a”

“Jak tylko przejdziesz na emeryturę to będziesz szczęśliwy/a”

 

Czy nadal wierzysz w te bajki?
Spójrz na swoje życie. Jesteś w kołowrotku. Goniąc cały czas za czymś co jest poza Tobą i dodatkowo znajduje się w przyszłości dajesz się tylko wkręcać w machinę konsumpcjonizmu, materializmu i kulturowych uwarunkowań. Tymczasem szczęście jest dużo bliżej. Jest na wyciągnięcie ręki. Jest w Tobie.

 

Barwy szczęścia – różne odcienie dobrostanu

Tymczasem szczęście to nie hedonizm. Szczęście to DOBRE ŻYCIE – zgodne z Twoimi wartościami, życie wypełnione sensem, pozytywnymi uczuciami i pozytywnymi relacjami, życie, w którym realizujesz 100% swojego potencjału.

Model Szczęścia PERMA, czyli pięć podstawowych elementów wpływających na nasze poczucie szczęścia został stworzony przez Martina Seligmana z uniwersytetu Pensylwanii, uważanego za ojca psychologii pozytywnej . Można powiedzieć, że system PERMA to „dziecko” jego życia zawodowego. Tworzy je pięć elementów, które mają nam pomóc w życiu w dobrostanie na co dzień. Model zawiera zarówno komponenty eudaimonistyczne, jak i hedonistyczne, odróżniając model Seligmana od innych teorii dobrostanu.

 

PERMA model szczęścia psychologii pozytywnej wg. Martina Seligmana

 

Badania wykazały znaczące pozytywne związki pomiędzy każdym z komponentów PERMA a zdrowiem fizycznym, witalnością, satysfakcją z pracy, zadowoleniem z życia i zaangażowaniem w organizacjach (Kern, Waters, Alder, & White, 2014).

 

Akademia Szczęśliwego Człowieka

 

Pięć barw szczęścia

 

1. Pozytywne emocje (Positive Emotions)

Emocje pozytywne to podstawowy (choć nie jedyny) składnik szczęścia. Pozytywne emocje mają różne odcienie. To pragnieniem uściskania ukochanej osoby po długiej nieobecności. To rozbawienie, gdy śmiejesz się z sąsiadką patrząc na zabawę waszych dzieci. To ulga gdy znajdujesz wygodne miejsce by usiąść i odpocząć. To fascynacja gdy patrzysz na ogień w kominku, majestatyczne góry lub bezkres oceanu. To marzenie o tym jak może wyglądać twoja przyszłość. Pozytywność jest wszędzie.
Pomyśl o chwilach, w których czujesz więź z innymi i ich miłość, gdy czujesz się radosny, twórczy lub beztroski, gdy odczuwasz jedność ze światem, gdy twoją duszę przepełnia zachwyt nad pięknem przyrody, gdy zapałem podchodzisz do nowego pomysłu czy zadania.

Pozytywne emocje sprawiają, że otwierają się nasze umysły i serca. Zauważ postawę człowiek, który jest smutny lub zmartwiony. Jest on zazwyczaj skulony, jakby schowany w sobie. A zobacz jak wygląda człowiek radosny – jest wyprostowany, ruchliwy, gestykulujący, z uśmiechem na twarzy.
Uczucia pozytywne otwierają nas na świat, na ludzi, na doświadczenia, na zmiany. Pozytywność sprawia także, że poszerzają się nasze perspektywy. Zakres naszych myśli i zachowań powiększa się. W emocjach trudnych (tunelowych) występuje zjawisko zawężenia poznawczego. Widzimy jedną opcję i to na dodatek tę pesymistyczną. Emocje pozytywne umożliwiają nam zobaczenie całego wachlarza rozwiązań, nawet w trudnych sytuacjach. Dlatego też pozytywność wzmacnia naszą kreatywność, co jest szczególnie przydatne zarówno w pracy, w twórczości, jak i w codziennym życiu. Co jeszcze? Na pewno emocje pozytywne dodają nam energii życiowej. Zasilają nasze wewnętrzne baterie i sprawiają, że mamy więcej siły i mocy. Można powiedzieć, że cała pozytywność w naszym życiu prowadzi po prostu do rozkwitu. Podczas gdy emocje negatywne umożliwiają nam przeżycie to emocje pozytywne sprawiają, że kwitniemy i możemy wykorzystywać cały swój ludzki potencjał. Chcesz wzmocnić uczucia pozytywne?
Sprawdź artykuł “Jak pielęgnować 10 głównych uczuć pozytywnych

 

2. Zaangażowanie (Engagement)

Drugim elementem modelu PERMA jest zaangażowanie, które odnosi się do czegoś, czym jednostka może się pochłonąć lub zaabsorbować. Stan zaangażowania jest nam potrzebny do odczuwania szczęścia. Bez niego popadamy w bierność, bezradność i rezygnację.

Zaangażowanie nierozerwalnie wiąże się ze stanem flow. To stan kiedy robimy coś z pasją, wspinamy się na wyżyny swojej efektywności, a nasza motywacja sięga zenitu. Gubimy też poczucie czasu, gdyż w całości jesteśmy „zatopieni” w wybranej czynności.

Wszyscy znamy to uczucie, kiedy dajemy się porwać naszej ulubionej czynności, a świat wokół przestaje istnieć. Zasiadamy do swojej ulubionej lektury, aż nagle spoglądamy na zegarek na którym właśnie wybiła północ. Zaczynamy gotować i nagle uświadamiamy sobie, że minęła już ponad godzina. Jeździmy na rowerze nie licząc godzin i dopiero następnego dnia orientujemy się, iż mamy zakwasy.
Wszyscy doskonale znamy też sytuacje odwrotne. Musimy wykonać pewną pracę lub zadanie, na które wcale nie mamy ochoty. Każda minuta zdaje się wtedy wiecznością, a my męczymy się co chwila spoglądając na zegarek, na którym czas zdaje się biec strasznie wolno

 

3. Relacje (Ralationships)

„Relacje są chaotyczne i skomplikowane, ale dobre życie jest zbudowane na dobrych relacjach”
Robert Waldinger

 

Relacje to trzeci element szczęścia i dobrostanu według modelu PERMA. Od zarania wieków ludzie łączyli się w klany, grupy i społeczności.  Człowiek naturalnie dąży do tego, aby być częścią grupy, takiej jak rodzina, społeczność, klasa, szkoła, organizacja czy kościół. Tylko wtedy może zaspokoić najbardziej fundamentalne potrzeby takie jak potrzeba miłości, przynależności, więzi, uwagi, akceptacji czy interakcji.

Czasem gloryfikujemy samodzielność i niezależność. Wydaje nam się, że najsilniejsi i najmądrzejsi ludzie to Ci, którzy nic od nikogo nie potrzebują. Czasem możemy ulec złudzeniu, że zdrowe jednostki powinny być samowystarczalne i czuć się w 100% spełnione bez partnera/partnerki, wsparcia rodziny, przyjaciół czy aprobaty społecznej. Tak nie jest. Jesteśmy istotami społecznymi i potrzeba przynależności jest fundamentalną potrzebą ludzką, mającą charakter popędu. Samotność to rodzaj głodówki i ma ona taki sam wpływ na nasze zdrowie jak palenie 15 papierosów dziennie. Z metaanalizy przeprowadzonej w 2015 roku i obejmującej ponad 70 badań oraz 3 mln osób wynika, iż samotność i izolacja społeczna zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o ok 30%.
Więzi są nieodzownym elementem naszego dobrostanu. Potrzebujemy więzi społecznych we wszystkich różnorodnych formach.

Ważnym aspektem relacji jest także zdrowa relacja z samym sobą. Jesteś ze sobą od pierwszego oddechu do ostatniego, 24h na dobę. Związek ze sobą to najbardziej istotna i najbardziej znacząca relacja w naszym życiu. Bez dobrego związku ze sobą nie zbudujesz satysfakcjonującej relacji z drugim człowiekiem.

 

4. Sens życia (Meaning)

Wiele osób zastanawia się, dlaczego wielu celebrytów, którzy mieszkają w wypasionych rezydencjach i jeżdżą na miesięczne wakacje na Malediwy, nagle popełnia samobójstwo. To dowód na to, iż spełnione i szczęśliwe życie nie jest zbudowane na pieniądzach i dobrach materialnych. To, co sprawia, że człowiekowi chce się żyć, to sens, który ma w swoim życiu.

Któż z nas nie zastanawiał się “po co ja żyję?”, “po co to wszystko?”, “jaki jest sens tego co robię?”.
Sens życia jest główną motywacją człowieka oraz jego podstawową siłą napędową. Niezwykle ważne są tutaj życiowe cele i nieustanne starania w celu osiągnięcia tych celów. To właśnie próba osiągnięcia swoich wewnętrznych celów jest najbardziej motywująca w życiu. Człowiek zamiast jałowej egzystencji potrzebuje wyzwania, które stanie się kołem zamachowym jego życia.

Gdy w życiu człowieka brak jest sensu pojawia się u niego pustka egzystencjalna, która objawia się często w postaci zniechęcenia, apatii wypalenia czy nudy, czy “Sunday blues”, kiedy to po całym tygodniu zawrotnego tempa życia w niedzielę dopada nas smutek, pustka, nostalgia i przygnębienie.
W celu odkrycia sensu naszego życia z pomocą przychodzi nam Logoterapia, która polega na odkryciu swoich indywidualnych wartości i celów oraz dojścia do punktu kiedy świadomie odkrywamy prawdziwy i unikalny powód naszego istnienia.

 

5. Osiągnięcia (Achievements)

Piątym elementem modelu PERMA są osiągnięcia. Dzięki osiągnięciom wzmacniamy poczucie własnej wartości i skuteczności, rozwijamy się i rozkwitamy. Duma z własnych osiągnięć jest niezwykle wzmacniającym uczuciem. Pomyśl jak się czujesz jak zakończysz projekt, wygrasz zawody czy jakąś rywalizację lub też doprowadzisz do zakończenia realizacji jakiegoś przedsięwzięcia. To właśnie małe i duże sukcesy wzmacniają naszą samoocenę i poczucie samosterowności. Kiedy coś osiągamy, czujemy się spełnieni, a więc mamy motywację do robienia kolejnych rzeczy. Jest to więc rodzaj samonapędzającego się mechanizmu

 

Zdrowie (Health)

Zdrowie - Health

Ostatnio coraz częściej do modelu PERMA jest dołączane także ZDROWIE (H – Health). Trudno się nie zgodzić z takim podejściem. Bez zdrowia bowiem nic nas nie cieszy i nic nie ma znaczenia. Zdrowie fizyczne i psychiczne jest nieodłącznym elementem dobrostanu i szczęścia. Aktualnie, w dobie „epidemii siedzenia” i  technostresu warto być szczególnie wrażliwym na potrzeby naszego ciała.

 

Chcesz wdrożyć koncepcję PERMA do swojego życia?

Zapraszam na intensywny, kompleksowy i praktyczny program wdrażania technik psychologii pozytywnej do swojego życia. Systematycznie. Krok po kroku.

 

Akademia Szczęśliwego Człowieka

To program online w formule „experiential learning” (nauka na doświadczeniu), który pozwoli Ci zbudować swój dobrostan, bez względu na zewnętrzne okoliczności. Program jest w całości oparty o najnowsze odkrycia psychologii pozytywnej. Poznasz na nim komponenty, które składają się na wielowymiarowość szczęścia (model szczęścia PERMA + H), przećwiczysz na żywo techniki zwiększające poziom dobrostanu, a także otrzymasz narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie zwiększać swój poziom emocji pozytywnych w realnym życiu. Więcej szczegółów o Akademii Szczęśliwego Człowieka znajdziesz na stronie programu.

 

Akademia Szczęśliwego Człowieka baner

 

Cześć! Witaj w podróży po własne szczęście

Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.

Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne  pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.

Jestem zafascynowana podnoszeniem dobrostanu i jakości życia poprzez zwiększanie samoświadomości, wdrażanie technik psychologii pozytywnej, psychologii szczęścia, filozofii Tu i Teraz oraz mądrości Wschodu.

Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz  „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *