Jak wykryć u siebie oznaki negatywnego myślenia
Nie jesteś pewien, czy Twój sposób myślenia jest pozytywny czy negatywny? Te podpowiedzi pozwolą Ci wykryć u siebie oznaki negatywnego myślenia.
3 najczęstsze objawy negatywnego myślenia:
- Wyolbrzymianie – każdą trudną sytuację widzisz jako wyolbrzymioną, obejmującą wszystkie dziedziny Twojego życia, mającą brzemienne w skutkach konsekwencje i kładącą cień na całe Twoje życie.
Zdarzenie: słaba ocena z egzaminu
Twoja myśl: jestem do dupy, niczego nie umiem, nie dostanę się na dobre studia, jestem nikim
Zdarzenie: przegrany mecz
Twoja myśl: nie umiem grać w tenisa, zawsze wiedziałam/wiedziałem, że nie mam talentu, rzucam to wszystko, zajmę się innym sportem
Jedną z odmian wyolbrzymiania jest katastrofizowanie. Automatycznie przewidujesz najgorsze, nie mając pojęcia, czy to najgorsze w ogóle się wydarzy. Na przykład otrzymujesz nie najlepsze wyniki badań, biegniesz do Googla, który od razu podpowiada Ci najgorszą diagnozę (wiesz o czym mówię?;) Ja znam to z autopsji, gdyż dawno temu właśnie w ten sposób zgiagnozowałam u siebie białaczkę, której oczywiście nie miałam).
- Używanie wielkich kwantyfikatorów (zawsze, nigdy, wszystko, nic)
Twoja myśl jest nacechowana czarno-biało. Zawsze, albo nigdy. Wszystko albo nic. Tymczasem rzeczywistość najczęściej jest wielokolorowa i ma różne odcienie.
Zdarzenie: rozstanie
Twoja myśl: Już nigdy nikt mnie nie pokocha. Już nigdy nikogo nie pokocham. Zawsze będę sama/sam. Wszystkie moje związki tak się kończą.
Zdarzenie: strata pracy
Twoja myśl: Na zawsze pozostanę bezrobotny. Nikt mnie na pewno nie zatrudni. Nic mi w życiu nie wychodzi.
- Filtrowanie. Powiększasz negatywne aspekty sytuacji i odfiltrowujesz wszystkie pozytywne. Na przykład spędziłeś wspaniały urlop za granicą, ale twój samolot powrotny jest opóźniony i musisz czekać na lotnisku 3 godziny. Potem stwierdzasz, że to zdarzenie zepsuło Ci całe wakacje i już nigdy nie polecisz z tym biurem podróży i tą linią lotniczą. Zamiast skupiać się na miłych wspomnieniach z urlopu już obmyślasz negatywną opinię, którą napiszesz na biuro po powrocie.
Przykład z mojego życia:
Teraz kiedy prowadzę szkolenie i 80% sali jest zadowolona i zaangażowana wiem, że szkolenie jest dobre. Kiedyś koncentrowałam się tylko na osobach, które patrzą w okno lub są znudzone. W kółko zadawałam sobie pytanie “Co ja źle robię?”. W mojej głowie kłębiły się myśli takie jak “Jestem beznadziejną trenerką”, „Nie umiem zainteresować wszystkich”. Jak możesz się domyślać myślenie tunelowe wywoływało we mnie tylko i wyłącznie negatywne uczucia, które od razu pogarszały moje samopoczucie. Nieświadomie odfiltrowywałam tych, którzy byli zadowoleni i zainteresowani.
Jak uwolnić się od negatywnego myślenia?
W tym filmie ujawniam 3 najczęstsze oznaki negatywnego myślenia oraz podaję sposoby na to jak się od nich uwolnić.
Przeczytaj także wpis, w którym rozszerzam informacje dotyczące pozytywnego myślenia
Dlaczego warto uwalniać się od negatywnego myślenia?
Badania pokazują, że cechy osobowości takie jak optymizm mogą wpływać na wiele obszarów zarówno Twojego zdrowia, życia zawodowego i prywatnego, a także samopoczucia na co dzień. Naukowcy nadal badają wpływ pozytywnego myślenia i pozytywności na zdrowie i inne aspekty życia. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, iż optymizmu zapewnia wiele namacalnych korzyści, w tym:
- Dłuższe życie
- Niższą zapadalność na depresję
- Niższy poziom stresu i bólu
- Większą odporność na choroby
- Lepsze umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi i stresem
- Lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne
- Lepsze zdrowie układu krążenia i zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, udaru mózgu, raka, chorób układu oddechowego
- Lepsze samopoczucie psychiczne na co dzień
- Większa kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów*
(*na podstawie książki „Optymizmu można się nauczyć” Martin Seligman)
Dzięki treningowi pozytywnego myślenia :
- Dowiesz się jak codziennie zmieniać myśli negatywne na pozytywne
- Zobaczysz jak właściwie interpretować porażki i niepowodzenia
- Poczujesz więcej optymizmu i radości na co dzień
Zapraszam!
Cześć! Witaj w podróży po własne szczęście
Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.
Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.
Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

0 komentarzy