Kurs Optymizm

Jak uwolnić się od negatywnego myślenia?

Jak wykryć u siebie oznaki negatywnego myślenia

Nie jesteś pewien, czy Twój sposób myślenia jest pozytywny czy negatywny? Te podpowiedzi pozwolą Ci  wykryć u siebie oznaki negatywnego myślenia.

 

3 najczęstsze objawy negatywnego myślenia:

  1. Wyolbrzymianie – każdą trudną sytuację widzisz jako wyolbrzymioną, obejmującą wszystkie dziedziny Twojego życia, mającą brzemienne w skutkach konsekwencje i kładącą cień na całe Twoje życie.

Zdarzenie: słaba ocena z egzaminu

Twoja myśl: jestem do dupy, niczego nie umiem, nie dostanę się na dobre studia, jestem nikim

Zdarzenie: przegrany mecz 

Twoja myśl: nie umiem grać w tenisa, zawsze wiedziałam/wiedziałem, że nie mam talentu, rzucam to wszystko, zajmę się innym sportem 

Jedną z odmian wyolbrzymiania jest katastrofizowanie. Automatycznie przewidujesz najgorsze, nie mając pojęcia, czy to najgorsze w ogóle się wydarzy. Na przykład otrzymujesz nie najlepsze wyniki badań, biegniesz do Googla, który od razu podpowiada Ci najgorszą diagnozę (wiesz o czym mówię?;) Ja znam to z autopsji, gdyż dawno temu właśnie w ten sposób zgiagnozowałam u siebie białaczkę, której oczywiście nie miałam).

 

  1. Używanie wielkich kwantyfikatorów (zawsze, nigdy, wszystko, nic)

Twoja myśl jest nacechowana czarno-biało. Zawsze, albo nigdy. Wszystko albo nic. Tymczasem rzeczywistość najczęściej jest wielokolorowa i ma różne odcienie.

Zdarzenie: rozstanie

Twoja myśl: Już nigdy nikt mnie nie pokocha. Już nigdy nikogo nie pokocham. Zawsze będę sama/sam. Wszystkie moje związki tak się kończą.

Zdarzenie: strata pracy
Twoja myśl:  Na zawsze pozostanę bezrobotny. Nikt mnie na pewno nie zatrudni. Nic mi w życiu nie wychodzi.

 

  1. Filtrowanie. Powiększasz negatywne aspekty sytuacji i odfiltrowujesz wszystkie pozytywne. Na przykład spędziłeś wspaniały urlop za granicą, ale twój samolot powrotny jest opóźniony i musisz czekać na lotnisku 3 godziny. Potem stwierdzasz, że to zdarzenie zepsuło Ci całe wakacje i już nigdy nie polecisz z tym biurem podróży i tą linią lotniczą. Zamiast skupiać się na miłych wspomnieniach z urlopu już obmyślasz negatywną opinię, którą napiszesz na biuro po powrocie. 

Przykład z mojego życia:

Teraz kiedy prowadzę szkolenie i 80% sali jest zadowolona i zaangażowana wiem, że szkolenie jest dobre. Kiedyś koncentrowałam się tylko na osobach, które patrzą w okno lub są znudzone. W kółko zadawałam sobie pytanie “Co ja źle robię?”. W mojej głowie kłębiły się myśli takie jak  “Jestem beznadziejną trenerką”, „Nie umiem zainteresować wszystkich”. Jak możesz się domyślać myślenie tunelowe wywoływało we mnie tylko i wyłącznie negatywne uczucia, które od razu pogarszały moje samopoczucie. Nieświadomie odfiltrowywałam tych, którzy byli zadowoleni i zainteresowani. 

 

Jak uwolnić się od negatywnego myślenia?

W tym filmie ujawniam 3 najczęstsze oznaki negatywnego myślenia oraz podaję sposoby na to jak się od nich uwolnić.

 

Przeczytaj także wpis, w którym rozszerzam informacje dotyczące pozytywnego myślenia

Pozytywne myślenie – 10 sprawdzonych praktyk

 

Dlaczego warto uwalniać się od negatywnego myślenia?

Badania pokazują, że cechy osobowości takie jak optymizm mogą wpływać na wiele obszarów zarówno Twojego zdrowia, życia zawodowego i prywatnego, a także samopoczucia na co dzień. Naukowcy nadal badają wpływ pozytywnego myślenia i pozytywności na zdrowie i inne aspekty życia. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, iż optymizmu zapewnia wiele namacalnych korzyści, w tym:

  • Dłuższe życie
  • Niższą zapadalność na depresję
  • Niższy poziom stresu i bólu
  • Większą odporność na choroby
  • Lepsze umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi i stresem
  • Lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne
  • Lepsze zdrowie układu krążenia i zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, udaru mózgu, raka, chorób układu oddechowego
  • Lepsze samopoczucie psychiczne na co dzień
  • Większa kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów*

(*na podstawie książki „Optymizmu można się nauczyć” Martin Seligman)

 

Myślisz, że jesteś urodzonym pesymistą❓
Witaj w klubie. Ja też kiedyś tak myślałam. Przez wiele lat byłam przekonana, że taka po prostu jestem, pesymizm mam we krwi i nic z tym nie mogę zrobić. Do czasu kiedy trafiłam na książkę Martina Seligmana, “Optymizmu można się nauczyć”. Dzięki niej, a także wielu innym książkom, kursom i studiom Psychologii Pozytywnej zrozumiałam, że nie jesteśmy niewolnikami swojego sposobu myślenia, a optymizm nie zawsze jest cechą wrodzoną – może być także nabytą umiejętnością.
 
Wyuczony 😍 optymizm 😍 wcale nie jest zakłamywaniem rzeczywistości i życiem w różowych okularach. Nie polega na powtarzaniu sobie pozytywnych zdań, twierdzeń i afirmacji. Nie chodzi o to, żeby sobie wmawiać, że problemów nie ma, a trudne emocje nie istnieją.
 
🌞 Optymizm to po prostu zdrowy sposób patrzenia na świat. Dostrzeganie innego, wcześniej nieznanego wymiaru rzeczywistości. Właściwa interpretacja porażek i niepowodzeń, które nieuchronnie spotykają nas w życiu. Poszerzanie perspektywy. Pozytywna racjonalność myśli i poglądów.
 
🙋Optymizmu można się nauczyć poprzez opanowanie specjalnego zestawu technik poznawczych. Nie jest to zbiór magicznych zaklęć szarlatanów i ezoteryków, ale wyniki pracy najlepszych psychologów i psychiatrów, które zostały następnie sprawdzone w praktyce.
 
Zapraszam serdecznie na trening “Odkryj moc pozytywnego myślenia – Od pesymizmu do optymizmu w 30 dni”, na którym nauczysz się jak wyzwolić się spod tyranii pesymizmu i krok po kroku zmieniać swoje negatywne myśli na pozytywne.
 

Dzięki treningowi pozytywnego myślenia :

  • Dowiesz się jak codziennie zmieniać myśli negatywne na pozytywne
  • Zobaczysz jak właściwie interpretować porażki i niepowodzenia
  • Poczujesz więcej optymizmu i radości na co dzień

Zapraszam!

Kurs pozytywnego myżlenia

Cześć! Witaj w podróży po własne szczęście

Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.

Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne  pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.

Jestem zafascynowana podnoszeniem dobrostanu i jakości życia poprzez zwiększanie samoświadomości, wdrażanie technik psychologii pozytywnej, psychologii szczęścia, filozofii Tu i Teraz oraz mądrości Wschodu.

Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz  „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *