Pozytywne myślenie - jak działa

Pozytywne myślenie – 10 sprawdzonych praktyk

Myśli odgrywają pierwotną rolę w naszym samopoczuciu. To jak odbieramy i interpretujemy świat, siebie i ludzi ma decydujący wpływ na to co czujemy w środku.  Jak twierdzi Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej i autor książki „Optymizmu można się nauczyć” pozytywne myślenie pomoże nam uchronić się przed depresją, poprawić naszą kondycję fizyczna i psychiczną, budować bliskie relacje oraz umożliwi odnoszenie sukcesów w życiu i w pracy.

Pozytywne myślenie jest często utożsamiane z myśleniem życzeniowym i widzeniem wszystkiego przez „różowe okulary”. Tez tak kiedyś myślałam, dlatego przez wiele lat miałam wewnętrzny opór przed tego rodzaju widzeniem rzeczywistości, gdyż podskórnie wiedziałam, że jest ono fałszywe. Jednak po jakimś czasie zrozumiałam w czym tkwi magia. Pozytywne i zdrowe myślenie to nie ignorowanie i zakłamywanie faktów, ale raczej poszerzenie perspektywy i przeniesienie punktu koncentracji na rzeczy pozytywne. Dostrzeżenie nowego, lepszego wymiaru rzeczywistości.

 

Jak pozytywne myśli wpływają na nasze życie

 

Waldoo Emmerson cytat

 

To nasze myśli sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Wiedział to już Abraham Lincoln mówiąc, iż ludzie są w takim stopniu szczęśliwi, w jakim sobie na to pozwolą. Shakespeare w swoim słynnym Hamlecie pisał

“Nie ma rzeczy złych czy dobrych, to myśl czyni je takimi”

Natomiast Marek Aureliusz, jeden z najwybitniejszych cesarzy twierdził, iż:

“Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli”

To jak nasze myśli wpływają na naszą psychikę dobrze obrazuje eksperyment przeprowadzony przez brytyjskiego psychiatrę J.A. Hadfilda. Poprosił on 3 mężczyzn, aby poddali się testowi, który badał wpływ sugestii na siłę fizyczną. Średnia siła uścisku w normalnych warunkach wynosiła 110 funtów.

W pierwszej fazie eksperymentu wprowadzono uczestników w stan hipnozy i wmawiano im, że są bardzo słabi. Siła uścisku po tej sugestii wyniosła zaledwie 29 funtów (⅓ normalnej siły). Następnie, w drugiej fazie, zasugerowano uczestnikom, iż są niezwykle silni. Tym razem średnia siła uścisku wyniosła aż 142 funty. Oznaczało to, że wypełnienie umysłów pozytywnymi myślami zwiększało ich siłę prawie o 50%. Oto jak niewiarygodna jest siła ludzkiego umysłu.

 

Zaobserwuj swoje myśli

W naszej głowie cały czas toczy się nieustający dialog. Przez nasz mózg przelewa się niekończący się strumień niewypowiedzianych zdań. Wiesz, że w ciągu jednego dnia człowiek może mieć ponad 50 000 myśli? Mogą one być pozytywne lub negatywne. Czasem są neutralne. Jeśli myśli, które przepływają przez twoją głowę są w większości negatywne, twoja perspektywa na życie jest najprawdopodobniej pesymistyczna. Jeśli Twoje myśli są w większości pozytywne, prawdopodobnie jesteś optymistą – kimś, kto naturalnie praktykuje pozytywne myślenie.

Na początku nie mamy wpływu na jakość tego co piętrzy się w naszej głowie. Nasze automatyczne myśli wynikają bowiem z uwarunkowań genetycznych, wychowania, doświadczeń z przeszłości i całego systemu przekonań, jakie zbudowaliśmy w trakcie naszego życia. Pierwsze co możesz zrobić to zaobserwować i ocenić jakiej jakości są to myśli. Czy są głównie negatywne czy pozytywne? Czy są to myśli destrukcyjne czy wspierające? Na początku naucz się po prostu obserwacji Twoich myśli. Zobacz co masz w głowie. Do tego będzie Ci potrzebna uważność oraz akceptacja. Aby coś zmienić trzeba bowiem na początku to zaakceptować. Jeśli zobaczysz, że na przykład cały czas martwisz się o swoje zdrowie, czy o swoje dziecko, czy o to jak będzie wyglądała Twoja emerytura – powiedz sobie „OK, tak wyglądają teraz moje myśli”. Jednocześnie spróbuj się z nimi nie utożsamiać. To, że Twój umysł właśnie wyprodukował jakąś myśl jeszcze nie znaczy, że ona jest prawdziwa! Umysł ma wielkie zdolności kreatywne i bardzo często wymyśla niestworzone rzeczy. Nie wierz we wszystko co Tobie podsuwa. Zamiast tego – obserwuj. Kiedy pojawia Ci się określona myśl? Co ją wywołuje? Samoświadomość to absolutnie pierwszy krok do zarządzania swoimi myślami.

 

Jeden widzi piękny ogród, a drugi brudną szybę. Co widzisz za oknem?

 

 

Co nam daje pozytywne myślenie?

Badania pokazują, że cechy osobowości takie jak optymizm mogą wpływać na wiele obszarów zarówno Twojego zdrowia, życia zawodowego i prywatnego, a także samopoczucia na co dzień. Naukowcy nadal badają wpływ pozytywnego myślenia i pozytywności na zdrowie i inne aspekty życia. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, iż optymizmu zapewnia wiele namacalnych korzyści, w tym:

  • Dłuższe życie
  • Niższą zapadalność na depresję
  • Niższy poziom stresu i bólu
  • Większą odporność na choroby
  • Lepsze umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi i stresem
  • Lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne
  • Lepsze zdrowie układu krążenia i zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, udaru mózgu, raka, chorób układu oddechowego
  • Lepsze samopoczucie psychiczne na co dzień
  • Większa kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów*

(*na podstawie książki „Optymizmu można się nauczyć” Martin Seligman)

Nie jest jasne, dlaczego ludzie, którzy myślą pozytywnie doświadczają tych korzyści zdrowotnych. Jedna z teorii mówi, że pozytywne nastawienie pozwala lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych, co zmniejsza szkodliwy wpływ stresu na organizm. Uważa się również, że osoby o pozytywnym i optymistycznym nastawieniu mają tendencję do prowadzenia zdrowszego stylu życia – są bardziej aktywne fizycznie, stosują zdrowszą dietę, nie palą i nie piją alkoholu w nadmiarze. Dodajmy jeszcze do tego po prostu holistyczne podejście do zdrowia – od dawna bowiem wiadomo, że umysł i ciało są ze sobą ściśle połączone.

 

Jak wykryć u siebie oznaki negatywnego myślenia

Nie jesteś pewien, czy Twój sposób myślenia jest pozytywny czy negatywny? Te podpowiedzi pozwolą Ci  wykryć u siebie oznaki negatywnego myślenia.

 

3 najczęstsze objawy negatywnego myślenia

  1. Wyolbrzymianie – każdą trudną sytuację widzisz jako wyolbrzymioną, obejmującą wszystkie dziedziny Twojego życia, mającą brzemienne w skutkach konsekwencje i kładącą cień na całe Twoje życie.

Zdarzenie: słaba ocena z egzaminu

Twoja myśl: jestem do dupy, niczego nie umiem, nie dostanę się na dobre studia, jestem nikim

Zdarzenie: przegrany mecz 

Twoja myśl: nie umiem grać w tenisa, zawsze wiedziałam/wiedziałem, że nie mam talentu, rzucam to wszystko, zajmę się innym sportem 

Jedną z odmian wyolbrzymiania jest katastrofizowanie. Automatycznie przewidujesz najgorsze, nie mając pojęcia, czy to najgorsze w ogóle się wydarzy. Na przykład otrzymujesz nie najlepsze wyniki badań, biegniesz do Googla, który od razu podpowiada Ci najgorszą diagnozę (wiesz o czym mówię?;) Ja znam to z autopsji, gdyż dawno temu właśnie w ten sposób zgiagnozowałam u siebie białaczkę, której oczywiście nie miałam).

 

  1. Używanie wielkich kwantyfikatorów (zawsze, nigdy, wszystko, nic)

Twoja myśl jest nacechowana czarno-biało. Zawsze, albo nigdy. Wszystko albo nic. Tymczasem rzeczywistość najczęściej jest wielokolorowa i ma różne odcienie.

Zdarzenie: rozstanie

Twoja myśl: Już nigdy nikt mnie nie pokocha. Już nigdy nikogo nie pokocham. Zawsze będę sama/sam. Wszystkie moje związki tak się kończą.

Zdarzenie: strata pracy
Twoja myśl:  Na zawsze pozostanę bezrobotny. Nikt mnie na pewno nie zatrudni. Nic mi w życiu nie wychodzi.

 

  1. Filtrowanie. Powiększasz negatywne aspekty sytuacji i odfiltrowujesz wszystkie pozytywne. Na przykład spędziłeś wspaniały urlop za granicą, ale twój samolot powrotny jest opóźniony i musisz czekać na lotnisku 3 godziny. Potem stwierdzasz, że to zdarzenie zepsuło Ci całe wakacje i już nigdy nie polecisz z tym biurem podróży i tą linią lotniczą. Zamiast skupiać się na miłych wspomnieniach z urlopu już obmyślasz negatywną opinię, którą napiszesz na biuro po powrocie. 

Przykład z mojego życia:

Teraz kiedy prowadzę szkolenie i 80% sali jest zadowolona i zaangażowana wiem, że szkolenie jest dobre. Kiedyś koncentrowałam się tylko na osobach, które patrzą w okno lub są znudzone. W kółko zadawałam sobie pytanie “Co ja źle robię?”. W mojej głowie kłębiły się myśli takie jak  “Jestem beznadziejną trenerką”, „Nie umiem zainteresować wszystkich”. Jak możesz się domyślać myślenie tunelowe wywoływało we mnie tylko i wyłącznie negatywne uczucia, które od razu pogarszały moje samopoczucie. Nieświadomie odfiltrowywałam tych, którzy byli zadowoleni i zainteresowani. 

 

 

Kurs pozytywnego myżlenia

Jak mieć więcej pozytywnych myśli?

Czy mamy cały czas myśleć pozytywnie?

Nie o to chodzi. Zamiast tego postaraj się wyrównać proporcje. Jeśli w Twoim życiu dominują negatywne myśli to postaraj się wprowadzić więcej myśli pozytywnych, aby doprowadzić do zdrowego balansu.

myślenie pozytywne czy negatywne?

Zacznij od drobnych kroków. Jeśli jesteś skrajnym pesymistą to nie ma możliwości, abyś stał się od razu skrajnym optymistą. Ciężko jest przestawić się na pozytywne myślenie w 1 dzień. Daj sobie czas. Praktykuj najpierw zamianę myśli negatywnych na neutralne. Kiedy Twoja podświadomość przyjmie scenariusz neutralny wtedy możesz zamienić go na pozytywny. Zmiana Twojego myślenia od razu o 180 stopni będzie niezwykle trudna gdyż Twój mózg może potraktować nową myśl jako nienaturalną i całkowicie ją odrzucić. Spróbuj więc stopniowego przechodzenia od negatywizmu poprzez neutralność do myślenia pozytywnego.

 

Jak nauczyć się myśleć pozytywnie?

Ok, powiesz, jestem pesymistką / pesymistą. Jak więc mam włączyć pozytywne myślenie i zacząć wreszcie myśleć pozytywnie?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz nauczyć się zamieniać negatywne myślenie na pozytywne.

Po pierwsze wiedz, że pozytywne myślenie to nie jest niezmienna cecha osobowości, ale umiejętność, której możesz się nauczyć. Są na to dowody w postaci badań. W jednym z eksperymentów dorośli, którzy codziennie myśleli pozytywnie zaczęli odczuwać więcej pozytywnych emocji każdego dnia. Inne badania wykazały, że pozytywne myślenie pomaga ludziom radzić sobie z chorobą i łagodzi depresję, niezależnie od tego, czy są oni z natury optymistami czy pesymistami.

Myślenie, w odróżnieniu od emocji, w dużej mierze pozostaje pod naszą kontrolą. Proces zmiany myśli negatywnych na pozytywne jest prosty, ale wymaga czasu i praktyki – w końcu tworzysz nowy nawyk. Ćwiczenie czyni mistrza! Nie wystarczy przeczytać ten artykuł – wtedy na pewno nic się nie zmieni. Musisz mieć wolę zmiany swojego nastawienia. I ćwiczyć. Codziennie. Aż do skutku.

 

10 sprawdzonych technik na pozytywne myślenie

  1. Prowadź dzienniczek myśli. Parę razy w ciągu dnia zatrzymaj się i oceń, co myślisz. Pod koniec dnia zobacz ile było myśli negatywnych, ile pozytywnych, a ile neutralnych. Spójrz na nie i zobacz co w większości zajmuje Twoje myśli. Zaakceptuj punkt startowy. Może być tak, że jednego dnia myślisz bardziej pozytywnie, a innego bardziej negatywnie. To zupełnie normalne. Na nasz styl odbierania świata mają wpływ także zewnętrzne okoliczności. Może akurat masz do rozwiązania trudny problem w pracy? Albo pokłóciłeś się z partnerem? Być może boli Cię głowa? Lub też od tygodnia pada deszcz i nie widać słońca? Albo po prostu nie wyspałaś się lub masz infekcję. Bądź uważny/a na czynniki zewnętrzne i nie obwiniaj się. Obserwuj z akceptacją i zrozumieniem.
  2. Zacznij od jednego obszaru. Jeśli chcesz stać się bardziej optymistyczny i angażować się w bardziej pozytywne myślenie, najpierw zidentyfikuj obszary swojego życia, o których zwykle myślisz negatywnie. Czy Twoje negatywne myśli krążą wokół pracy, rodziny, związku, przyjaciół i znajomości, twoich osiągnięć? Zacznij zmieniać swoje myśli najpierw w jednym obszarze. Jeśli na przykład masz negatywny stosunek do swojej pracy pomyśl co dobrego Cię w niej spotkało? Może poznałaś/poznałeś fantastycznych ludzi? Albo nauczyłeś/aś się czegoś nowego?
  3. Zastosuj Technikę STOP. Jak tylko zauważysz negatywną myśl krzyknij sobie w duchu STOP! Tym samym nie dopuścisz do eskalacji czarnych myśli. Zatrzymasz spiralę negatywnego nakręcania się. Kluczowe jest wychwycenie myśli w momencie kiedy tylko się ona pojawi. Jeśli bowiem dasz się porwać potokowi czarnych wizji, powrócenie do myślenia pozytywnego będzie trudniejsze.
  4. Postaw na humor i uśmiech. Pozwól sobie na śmiech i chwile rozbawienia. Szukaj humoru w codziennych wydarzeniach. Śmiej się także z siebie i nie traktuj siebie zbyt poważnie. Zobacz jak życie staje się „lżejsze” jak ktoś opowie dobry kawał lub prześle Ci zabawnego gifa. Kiedy możesz się śmiać z życia, czujesz się mniej zestresowany, a Twoje ciało naturalnie się rozluźnia. Śmiech zawsze sprzyja pozytywności😊
  5. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Upewnij się, że osoby w Twoim życiu są pozytywne i wspierające. Czy wiesz, że Twoje nastawienie jest średnią 5 osób, z którymi przebywasz najczęściej? Dzieje się tak dlatego, że poprzez neurony lustrzane przejmujemy emocje innych osób. Tak samo jak możemy chłonąć emocje negatywne i pesymizm, tak samo w przypadku pozytywnych osób chłoniemy wzmacniające emocje i optymizm. Bliskie relacje z osobami nastawionymi optymistycznie do życia to połowa sukcesu.
  6. Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Praktykuj pozytywne myślenie i mówienie o sobie. Zacznij od przestrzegania jednej prostej zasady: Nie mów do siebie nic, czego nie powiedziałabyś swojemu przyjacielowi lub przyjaciółce. Bądź dla siebie łagodny i życzliwy. Możesz przeczytać mój artykuł o pracy z wewnętrznym krytykiem, aby wiedzieć jak to zrobić.
  7. Zmień interpretację poszerzając swoja perspektywę. Kiedy dzieje się coś złego, na co nie masz wpływu, zamiast się denerwować, spróbuj docenić dobre strony tej sytuacji. Na przykład, zamiast stresować się tym, że stoisz w korku, przypomnij sobie, jak wygodne jest posiadanie samochodu. Wykorzystaj czas, w którym utknąłeś za kierownicą, na słuchanie ulubionej muzyki lub inspirującego podcastu , albo zadzwoń do kogoś, z kim dawno nie rozmawiałeś.
  8. Praktykuj wdzięczność. Praktykowanie wdzięczności to najlepszy sposób wyrabiana pozytywnych ścieżek neuronalnych. Przestawiasz swoje myślenie z filozofii braku na filozofię. Odsuwasz na moment swoje problemy i zmuszasz się do zwrócenia uwagi na dobro w swoim życiu. Badanie wykazało, że ludzie, którzy regularnie prowadzą dziennik wdzięczności czują się bardziej pozytywni i optymistycznie nastawieni do przyszłości.
  9. Wyobrażaj sobie często swoją najlepszą możliwą przyszłość. Pomyśl szczegółowo o jasnej wizji swojej – kariery, związków, zdrowia, hobby – i zapisz ją. Badania sugerują, że kiedy wyobrażasz sobie, że twoje życie układa się dobrze, nie tylko masz większą szansę na spełnienie tych marzeń, ale także będziesz szczęśliwszy w teraźniejszości.
  10. Prowadź zdrowy tryb życia. Ruch zawsze pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga zmniejszyć stres. Podczas ćwiczeń fizycznych wydziela się bowiem dopamina, a także endorfiny i serotonina, które wzmacniają pozytywne myślenie. Stosuj zdrową dietę, aby zasilić swój umysł i ciało. Dbaj o odpowiednią ilość snu.

 

Praktykowanie pozytywnego myślenia każdego dnia

Jeśli masz tendencję do negatywnego myślenia, nie oczekuj, że z dnia na dzień staniesz się optymistą. To proces, który wymaga zaangażowania, wytrwałości i cierpliwości. Ale opłaca się. Stopniowo zaczniesz zauważać, że Twoje myśli zmieniają się na neutralne, a potem na pozytywne. Zobaczysz jak krok po kroku Twoje życie staje się lżejsze i przyjemniejsze. Zaczniesz widzieć świat w bardziej pozytywnych barwach. W końcu zamiast brudnej szyby zobaczysz cudowny i pełny niezwykłych kwiatów ogród. Tego właśnie Ci życzę.

 

Optymizmu można się nauczyć

💡Czy wiesz, że w przeciwieństwie do innych cech osobowości, pesymizm wcale nie jest cechą wrodzoną i utrwaloną raz na zawsze? Neurobiologia i badania nad mózgiem z ostatnich 30 lat wyraźnie wskazują, że optymizmu można się nauczyć przez konsekwentne tworzenie nowych ścieżek neuronalnych w naszym mózgu.
 
Wyuczony optymizm wcale nie jest zakłamywaniem rzeczywistości i życiem w różowych okularach. Nie polega na powtarzaniu sobie pozytywnych zdań, twierdzeń i afirmacji. Nie chodzi o to, żeby sobie wmawiać, że problemów nie ma, a trudne emocje nie istnieją.
 
🌞 Optymizm to po prostu zdrowy sposób patrzenia na świat. Dostrzeganie innego, wcześniej nieznanego wymiaru rzeczywistości. Właściwa interpretacja porażek i niepowodzeń, które nieuchronnie spotykają nas w życiu. Poszerzanie perspektywy. Pozytywna racjonalność myśli i poglądów.
 
Zapraszam serdecznie na trening “Odkryj moc pozytywnego myślenia – Od pesymizmu do optymizmu w 30 dni”, na którym nauczysz się jak wyzwolić się spod tyranii pesymizmu i krok po kroku zmieniać swoje negatywne myśli na pozytywne.
 
Szczegóły i dodatkowe informacje znajdziesz pod linkiem
 
 

 

Kurs pozytywnego myżlenia

Cześć! Witaj w podróży po własne szczęście

Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem. Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne  pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy. Jestem zafascynowana podnoszeniem dobrostanu i jakości życia poprzez zwiększanie samoświadomości, wdrażanie technik psychologii pozytywnej, psychologii szczęścia, filozofii Tu i Teraz oraz mądrości Wschodu. Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz  „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.      

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *