Talenty Gallupa i testy talentów Gallupa

Jak Test Gallupa pomoże Ci odkryć mocne strony

Talenty Gallupa to cała „mini filozofia” życia. W swoim rdzeniu opiera się na tym, aby zidentyfikować i wykorzystać mocne strony każdego człowieka. W odróżnieniu od nurtu nastawionego na eliminację niedoskonałości, filozofia Gallupa koncentruje się na wzmacnianiu każdej osoby w jej naturalnych predyspozycjach. Efektem takiego podejścia jest harmonijne, szczęśliwe i bardziej satysfakcjonujące życie zawodowe oraz prywatne.

Badania , które przeprowadził Donald O.Clifton , Ojciec Psychologii Mocnych Stron, wyraźnie skazują, iż dużo większy potencjał do rozwoju i satysfakcjonujące życia mają Ci, którzy koncentrują się na swoich naturalnych zasobach i mocnych stronach. Ludzie, którzy koncentrują się na swoich naturalnych mocnych stronach  są sześć razy bardziej zaangażowani i produktywni w pracy, a ich ogólna satysfakcja i jakość życia jest trzy razy wyższa niż przeciętna!

Tom Rath „Stranghts Finder 2.0”

Po przebadaniu ludzi z praktycznie wszystkich krajów, ras, kultur, stanowisk i środowisk społecznych Marcus Buckingham i Donald O. Clifton odkryli, iż życie zgodne ze swoimi mocnymi stronami i rozwijanie naturalnych predyspozycji gra dużo większą rolę w osiągnięciu sukcesu w życiu niż stanowisko, zawód czy płaca. Dlaczego więc nadal większość ludzi żyje według zupełnie innej filozofii zakładającej wyrównywanie braków i poprawianie błędów? Po pierwsze tak zostali wychowani zarówno w szkole jak i w domu. Po drugie większość osób nie ma świadomości swoich mocnych stron. Można to jednak szybko zmienić. 

Test Talentów Gallupa

Jeśli zastanawiasz się:

 • jaki wybrać kierunek studiów,
 • jaki zawód jest dla Ciebie,
 • na jakim stanowisku pracy sprawdzisz się najlepiej,
 • jakie są Twoje mocne strony i jakie drzemią w Tobie talenty

 

34 talenty Gallupa

Naukowcy Marcus Buckingham i Donald O. Clifton wyodrębnili 34 talentów drzemiących we wszystkich ludziach. Następnie, podzielili je na 4 główne grupy:

 • Wykonywanie
 • Wpływanie
 • Budowanie relacji
 • Myślenie strategiczne

Następnie naukowcy ustalili także, że każdy z nas nosi w sobie aż 5 dominujących talentów. Otworzyli oni tym samym bramy do zupełnie nowego postrzegania talentów. Wcześniej uważaliśmy, że są to cechy, które posiadają tylko wybitne jednostki. Buckingham i Clifton udowodnili natomiast, że ma je w sobie każdy z nas.

Jak zrobić Test Gallupa ?

Test możesz wykonać samodzielnie online. W tym celu:

 1. Wejdź na stronę https://store.gallup.com/h/en-ie i opłać test
 2. Wróć na stronę, wybierz język polski i wpisz kod, który dostałaś po wpłacie
 3. Załóż konto i przejdź do testu (można także wybrać język polski)
 4. Wyniki zobaczysz od razu po zakończeniu

Możesz także zakupić książkę, a w niej znajdziesz kod uprawniający Cię do wykonania testu online. Ja właśnie tak zrobiłam. Kupiłam książkę, a potem wykonałam test. W książce dodatkowo znajdziesz listę wszystkich talentów wraz z ich szczegółowym opisem. Książka „Strengths Finder 2.0” jest jednak tylko w wersji angielskiej.

Udzialając odpowiedzi pamiętaj:

– test składa się ze 177 pytań (trwa ok. 45 minut),

– na każdą odpowiedź masz 20 sekund (chodzi bowiem o to, aby każda odpowiedź byłą jak najbardziej intuicyjna)

– nie możesz cofnąć się do poprzedniego pytania,

– wybierasz spośród 2 skrajnych odpowiedzi tę, która jest Ci bliższa

– w teście nie ma pytań dotyczących wiedzy, umiejętności, edukacji

– odpowiadaj szczerze i instynktownie, w przeciwnym wypadku test będzie po prostu zafałszowany, a Ty będziesz budować swoje życie na nieprawdziwych założeniach

Cena czyli ile kosztuje Test Gallupa

Test jest dostępny w dwóch wersjach: podstwowej i rozszerzonej (pełnej).

W wersji podstawowej (Top 5 Clifton Strengths), która kosztuje 98 zł otrzymujesz zestawienie 5 Twoich najbardziej charakterystycznych i najmocniejszych mocnych stron wraz ze sposobami na ich rozwijanie. W pełnej wersji testu (CliftonStrengths 34), która kosztuje 245 zł otrzymujesz pełny profil swoich mocnych stron na bazie wszystkich 34 talentów oraz personalizowane porady i dodatkowe materiały.

 

Moje talenty wg Gallupa

Swój test Gallupa zrobiłam dawno temu. Zawsze bardzo przemawiała do mnie idea wykorzystania mocnych stron i koncentrowania się na naturalnych predyspozycjach. Efekt testu nieco mnie jednak zaskoczył.

5 moich talentów kształtowało się bowiem następująco:

 1. Rozważność (Deliberative)
 2. Zbieranie informacji (Input)
 3. Wizjoner (Futuristic)
 4. Dyscyplina (Discipline)
 5. Odpowiedzialność (Responsibility)

Zobaczyłam te niby talenty i w pierwszej chwili byłam zrozpaczona. Nie uważałam tych cech za dobre. Szczególnie pierwszy, czyli najmocniejszy talent wydawał mi się wręcz antytalentem! To co mnie zawsze blokowało w śmiałych przedsięwzięciach, odważnych posunięciach ma być moją mocną stroną? Nie umiałam się z tym pogodzić. Długo nie lubiłam mojego dominującego talentu. Z czasem zaczęło się to jednak zmieniać. Widziałam jak rozsądnie podejmuję decyzje dzięki rozważności. Zaczęłam dostrzegać to, że moja rozwaga pomogła mi w uniknięciu wielu poważnych błędów i nietrafionych decyzji. Zrozumiałam, że mój dominujący talent jest moim sprzymierzeńcem. Dopiero wtedy jak zaakceptowałam tę swoją cechę, mogłam zacząć się z niej cieszyć i wykorzystywać ją do pomocy.

Jeśli więc zrobisz test i wynik Cię zdziwi, nie przejmuj się. Test jest od wielu lat udoskonalany i jestem przekonana, że bardzo dobrze odwzorowuje nasze talenty.

 

Talenty a Mocne Strony według Gallupa

Przyjęło się, że mocne strony nazywamy talentami i na odwrót. Jednak jeśli chcesz efektywnie wykorzystać wyniki testu Gallupa, warto zrozumieć czym się od siebie różnią. Test Gallupa mierzy bowiem talenty, czyli naturalnie powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania. Masz je w sobie niezależnie od tego, czy nad nimi pracujesz czy też nie. Co ciekawe, są one bardzo mało podatne na zmiany w trakcie życia. To znaczy, że masz zazwyczaj te same talenty zarówno jako dziecko, jak i jako dorosły. Sa to po prostu nasze wewnętrzne zasoby, które nosimy w sobie całe życie.  Tylko jedna spośród 33 milionów osób na świecie ma identyczne ułożenie 5 dominujących talentów Gallupa, są one więc dosyć unikatowe.

Mocna strona natomiast to talent, który jest produktywnie wykorzystany, dzięki dodaniu do niego wiedzy, umiejętności oraz pracy. Mocne strony wywodzą się więc z talentów.

Talenty Gallupa i mocne strony

Najlepsza drogą jest więc odkrycie swoich talentów, a następnie praca nad wzmacnianiem ich i właściwym wykorzystywaniem. Poprzez dodanie do naszych talentów wiedzy i umiejętności jesteśmy w stanie uzyskać ponadprzeciętne efekty. Przeczytaj więcej o odkrywaniu swoich mocnych stron w artykule „Jak odkryć swoje talenty i żyć szczęśliwiej

Jak wykorzystać informacje z testu Gallupa w praktyce?

Pamiętaj, że talenty to tylko drogowskazy. Natomiast jeśli wykorzystasz je w swoim życiu i swojej karierze, osiągniesz sukcesy szybciej i łatwiej.

 1. Pracuj nad swoimi talentami, a staną się Twoimi mocnymi stronami. Jeśli dołożysz do swojego talentu nieco pracy i umiejętności zobaczysz jak szybko i łatwo będziesz odnosić sukcesy. Twoje życie stanie się bardziej harmonijne, a przede wszystkim łatwiejsze. Nie będziesz bowiem tracić czasu na siłowanie się ze swoimi słabymi stronami i wieczne pokonywanie niedoskonałości, a skoncentrujesz się na tym, co sprawia Ci radość, satysfakcję i co naturalnie Ci wychodzi.
 2. Staraj się wykorzystywać swoje talenty wszędzie , gdzie jest to możliwe, Na przykład, jeśli w Twoich TOP 5 talentów Gallupa znalazł się organizator rozwijaj tę cechę na każdym polu. Możesz stać się nie tylko świetnym managerem, ale także jesteś w stanie zorganizować doskonałą wycieczkę rodzinną, spotkanie grupowe i całe życie towarzyskie.
 3. Świadomość Twoich mocnych stron i tego w czym jesteś dobry/dobra bardzo Ci się przyda do odkrycia swojego IKIGAI.
 4. Test pomoże Ci także w doborze partnerów biznesowych. Zawsze możesz połączyć swoje siły z kimś, kto ma inne, komplementarne talenty. Razem będziecie doskonale się uzupełniać i tworzyć zgrany zespół, w którym każdy realizuje swoje naturalne predyspozycje, a jednocześnie doskonale uzupełnia „braki” drugiej strony.

Życzę Ci powodzenia  odkrywaniu Twoich wewnętrznych talentów!

Które talenty Gallupa pasują do Ciebie najbardziej? Daj znać w komentarzu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *