cytat Mały Książe

Jak podejmować trudne decyzje?

„Nie wszystko co się opłaca w życiu – warto.
Nie wszystko warto, co się opłaca.”

Prof. Bartoszewski

Życie to suma decyzji jakie podejmujemy

Podejmowanie decyzji to dla nas chleb powszedni. W każdym momencie dnia, niezależnie od tego czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie, podejmujesz decyzje odnośnie tego gdzie skierować swoją energię i co wybrać. Codziennie podejmujemy setki decyzji takich jak:
– o której wstać
– jaką drogą pojechać do pracy
– co zjeść na śniadanie, obiad, kolacje
– co zrobić ze swoim czasem wolnym
– do kogo zadzwonić, z kim się spotkać
– czego się nauczyć / czego się nie uczyć
– co zignorować i czym / kim się nie przejmować

 

Bardzo często decyzje podejmujemy automatycznie wcale nie zastanawiając się nad nimi. W przypadku drobnych i codziennych rzeczy zastanawianie się nad każdą czynnością i decyzją byłoby niezwykle kłopotliwe i zabierałoby nam mnóstwo energii.
Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że każda decyzja ma wpływ na Twoje życie?
Tak, tak, życie składa się z sumy decyzji jakie podejmujemy, gdyż:
– To czy pojedziesz do pracy rowerem czy samochodem ma wpływ na Twoją kondycję oraz środowisko
– To czy zjesz w biegu kebaba, czy też przygotujesz sobie zdrowy posiłek ze świeżych produktów ma wpływ na Twoje zdrowie i to, ile lat będziesz żył/a.
– To czy po pracy będziesz rozwijać swoje pasje i hobby czy też usiądziesz przed telewizorem z butelką piwa ma wielki wpływ na Twoją satysfakcję życiową, szczęście i samopoczucie
– To czy spotkasz się z koleżanką, która wiecznie narzeka czy z przyjacielem, który ma pozytywne usposobienie z pewnością „odbije się” także na Twoim nastroju oraz kondycji mentalnej (poprzez neurony lustrzane ludzie „przejmują” stany emocjonalne osób, z którymi przebywają).

Twoje wartości a Twoje wybory

Osoby, które mają jasno i precyzyjnie określoną swoją hierarchię wartości dużo łatwiej i szybciej podejmują decyzje. Warto więc zacząć od określenia swojej hierarchii wartości.

Możesz bowiem wmawiać ludziom (i sobie), że obchodzi Cię globalne ocieplenie i zmiana klimatu, ale jeśli jeździsz wysokooktanowym SUV-em, wtedy Twoje zachowanie mówi samo za siebie. Ważniejsze są dla Ciebie prestiż, władza i chęć zaimponowania innym.
Możesz myśleć, iż Twoją podstawową wartością jest zdrowie, ale kiedy na Twoim talerzu ląduje kolejny hamburger z frytkami lub pizza, a do tego popijasz piwko, a po takim posiłku idziesz jeszcze zapalić papierosa to liczy się dla Ciebie głównie hedonizm i natychmiastowa przyjemność, a nie zdrowie.
Jeśli marzysz o podróżach, doświadczeniach i przygodach, a po raz kolejny spędzasz czas przed telewizorem lub w znanym Ci dobrze miejscu to znaczy, że wybierasz wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność. Taka prawda.

 

Dlaczego ciężko nam podejmować decyzje?

Sprawdź czy przypadkiem nie dotyczy Ciebie któryś z poniższych punktów.

 

• Żyjesz nie swoimi wartościami

Czasem podejmujemy w życiu decyzje, których wcale nie chcemy podejmować. Wydaje nam się, że czegoś pragniemy, ale tak naprawdę w głębi serca wcale tego nie chcemy. Często nie jesteśmy w stanie sprzeciwić się swoim rodzicom, partnerowi, mężowi, szefowi. Żyjemy tak jak życzą sobie inni i ponosimy za to konsekwencje.

Warto rozpoznać czy przypadkiem nie przejęliśmy od kogoś cudzych wartości. Tak się często dzieje na przykład w kontekście rodziców, opiekunów czy innych mentorów. Jesteśmy wychowywani w określony sposób, dorastamy słuchając określonych narracji. Często te wartości są w nas po prostu kodowane. Na przykład jeśli w Twoim domu i rodzinie panowała narracja, że każdy musi wyjść za mąż / ożenić, możesz podświadomie także do tego dążyć, chociaż w głębi serca czujesz, że pragniesz być wolna/ wolny i realizować się na innym polu (np. zawodowym), a niekoniecznie na polu rodzinnym. Nasza decyzja pozostania singlem będzie z pewnością dla rodziny trudna, ale pamiętaj, że to Twoje życie i Twoje wartości powinny w nim obowiązywać.

 

• Nie wiesz jakie są Twoje prawdziwe i aktualne wartości

Nikt nie uczy nas jak odkrywać swoje wartości, tymczasem są one podstawą naszej tożsamości. Są jak drogowskazy wskazujące codziennie gdzie iść. Im szybciej dowiemy się co jest dla nas naprawdę ważne, tym szybciej wejdziemy na właściwą życiową drogę i będziemy podejmować lepsze decyzje. Kiedy ustalisz już swoją prawdziwą i aktualną hierarchię wartości będzie Cię ona prowadzić przez życie.

 

• Nie masz kontaktu ze swoją intuicją

Czy jesteś w stanie wsłuchać się w swoją intuicję?
Czy wiesz, co podpowiada Ci Twoje serce?
Ono nigdy się nie myli.

Niestety w naszej kulturze mózg i rozum został wyniesiony na piedestał, tymczasem jest on tylko narzędziem do wykonywania pracy. Prawdziwe decyzje zapadają w sercu.
Spójrz na swoje życie. Przypomnij sobie decyzję, którą podjąłeś/podjęłaś przez rozum na przekór swojemu sercu. Może był to wybór szkoły lub studiów, wybór pracy, a może nawet partnera życiowego… teraz zadaj sobie szczere pytanie: Czy to była dla Ciebie dobra decyzja? Jak się dzisiaj z nią czujesz? Czy gdybyś miała wehikuł czasu to czy cofnęłabyś czas?
A teraz przypomnij sobie sytuację odwrotną i decyzję, którą podjęłaś czystym sercem. Czy żałujesz tej decyzji? Jestem pewna, że nie. Nigdy nie znamy konsekwencji naszych decyzji, ale zdecydowanie wiemy, czy żałujemy czegoś czy nie. Decyzji podejmowanych sercem nigdy nie żałujemy.

Praca nad rozwijaniem intuicji to praca ze swoją wewnętrzną energią i źródłem mocy, które jest w każdym z nas. Ja też miałam słabo rozwiniętą intuicję, gdyż w moim domu królowała logika i rozum. Jednak dopiero kiedy zaczęłam posługiwać się intuicją zobaczyłam jak głębokie jest życie. Teraz siadam często do medytacji i słucham swojego serca. Czasami od razu wiem, co mi mówi. Czasem muszę chwilę poczekać. Jednak ten głos wewnętrzny zawsze gdzieś się tli i podpowiada Ci to, co warto zrobić. Choć warstwa logiczna jest u mnie nadal silna to nauczyłam się podejmować decyzję uwzględniając zarówno rozum jak i intuicję. Ten melanż dobrze się dla mnie sprawdza. Polecam go także Tobie😊

 

jak dokonywać trudnych wyborów w życiu

 

• Mnogość wyboru

Paradoksalnie mnogość opcji oferowanych obecnie przez świat wcale nie zwiększa naszego komfortu wyboru. Wolność wyboru to wielka zaleta, ale jeśli mamy kilka możliwości i kilka opcji to najbardziej nas boli to, że większość z tych opcji musimy odrzucić. Często bowiem podejmując decyzję trzeba się zdecydować na konkretną rzecz . Jadąc na wakacje do Chorwacji musimy odrzuć również niezmiernie ciekawe opcje wakacji w Grecji, na Majorce czy na Cyprze. Decydując się na mieszkanie w centrum miasta warto zdawać sobie sprawę, że tym samym nie będziemy mieć domu nad jeziorem, ani nawet ogródka. nie możemy też być zdrowia i sprawi oraz niezdrowo się odżywiać. Taki wybór będzie najtrudniejszy dla osób zwanych maksymalistami, którzy zawsze chcą dokonać najlepszej i najbardziej trafnej decyzji. Ja jestem właśnie taką maksymalistką i wiem jak trudno jest odrzucić (lub odłożyć na później) to, czego nie mogę w tej chwili wybrać. Dużo czasu spędzam na wyszukiwaniu, porównywaniu i analizie dostępnych opcji. Zdaję sobie jednak sprawę, że maksymalizm zabiera mi mnóstwo czasu i energii. Powoli staram się rezygnować z „idealnych wyborów” na rzecz „satysfakcjonujących wyborów”. Inspiracją dla mnie są właśnie osoby, które naturalnie i szybko podejmują decyzje. To tzw „satysfasfakcjonaliści”, którzy z góry zakładają, że każdy wybór będzie dobry. I wiecie co, bardzo często tak jest! Po pierwsze dlatego, że wybór dotyczy przyszłości, która jak wiadomo jest nieznana. Po drugie to od nas w większości zależy jak spojrzymy na konsekwencję swojego wyboru. Jeśli patrzymy na nią jak na element życia to akceptujemy każdą swoją decyzję.

 

Jak podejmować trudne decyzje?

1. Poznaj swoje wartości. One Ciebie poprowadzą.
2. Słuchaj serca – ono nigdy się nie myli
3. Zrezygnuj z perfekcjonizmu na rzecz „satysfakcjonalizmu”

Życzę Tobie jak najwięcej decyzji podejmowanych w zgodzie ze sobą i z własnym sercem ❤️

 

Tworzenie swojej hierarchii wartości jest jednym z ćwiczeń w pakiecie „Znajdź swoje IKIGAI

Czujesz, że w Twoim życiu brakuje pasji i celu? Chcesz rano wstawać z uśmiechem, wiedząc, że to, co robisz, ma głębszy sens? Znajdź Swoje IKIGAI i Zmień Swoje Życie na Zawsze!

Jak znaleźć swoje IKIGAI - ćwiczenia

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *