Ikigai, dziwnie brzmiące słowo o wielki i głębokim znaczeniu, pochodzi z filozofii życia zakorzenionej w kulturze i tradycji kraju kwitnącej wiśni. W wolnym tłumaczeniu oznacza “powód, dla którego wstajemy rano z łóżka”.
Czym jest IKIGAI
Pojęcie Ikigai zyskało na popularności w XXI wieku, dzięki rosnącemu zainteresowaniu japońskim podejściem do długowieczności i szczęścia. Ta filozofia życia wyrasta z tradycji i kultury Japonii, gdzie długowieczność często wiąże się z poczuciem celu i sensu w życiu, a jednym z najdłużej żyjących społeczeństw na świecie jest ludność Okinawy, znana z praktykowania Ikigai.
Ikigai to idea, która łączy cztery kluczowe aspekty życia: to, co kochamy, to, w czym jesteśmy dobrzy, to, czego świat potrzebuje, i to, za co możemy otrzymać zapłatę. Punkt, w którym te cztery elementy się przecinają, jest naszym osobistym Ikigai, naszym sensem życia i „powodem dla którego wstajemy z łóżka każdego ranka”.
Wszyscy dochodzimy do takiego punktu w życiu, gdy zastanawiamy się, jakie życie chcemy prowadzić i czy to co robimy jest naszym prawdziwym powołaniem. Wielu z nas już dzieciństwie snuje plany i marzenia wyobrażając sobie swój ulubiony zawód. Jednak w życie czasem układa się inaczej. Lądujemy w szkole, w której nie chcemy się uczyć, idziemy na studia, tylko dlatego, że tak nam ktoś doradził, zdobywamy pracę, w której się nie realizujemy, ale akurat był wolny wakat. Zazwyczaj szukamy czegoś, co zapewni nam finansową stabilność, da uznanie wśród ludzi, będzie czymś, czym można się pochwalić przed rodziną i znajomymi.
Czasem po kilku, kilkunastu, albo kilkudziesięciu latach orientujemy się, że ciągle błądzimy w poszukiwaniu swojej ścieżki zawodowej i życiowej. Wciąż nie wiemy, kim konkretnie chcemy być, jaki jest sens naszego życia, jakie jest nasze IKIGAI i jaki jest nasz powód do wstania rano z łóżka. Często wtedy popadamy w tzw. pustkę egzystencjalną – nie jest to nic złego i przytrafia się praktycznie każdemu. Jest to po prostu sygnał, aby zająć się swoim życiem i wreszcie odkryć swój unikalny cel życia, gdyż nigdy nie jest za późno, żeby odkryć swoje IKIGAI.
4 filary Ikigai
Ikigai jest często przedstawiane jako punkt przecięcia czterech fundamentalnych aspektów naszego życia. Oto one:
- To, co kochasz (Nani o suki ka): ten aspekt dotyczy pasji i tego co naprawdę kochasz robić. Może to być twórczość, czytanie, gotowanie, sport, czy dowolna aktywność, która sprawia, że czujesz radość i spełnienie.
- To, co umiesz robić najlepiej (Nani ga jōzu ka): ten aspekt odnosi się do twoich umiejętności, talentów. kwalifikacji i predyspozycji. Coś, co robisz dobrze, coś, w czym naturalnie się wyróżniasz. Może to być umiejętność artystyczna, umiejętność rozwiązywania problemów, talent do nauki nowych języków czy cechy osobowości takie jak pracowitość, dokładność czy kreatywność itp.
- To, czego potrzebuje świat (Sekai ga hitsuyō to suru mono wa): ten filar dotyczy tego, jak możesz przyczynić się do wzrostu społeczności lub świata jako całości. Może to obejmować służenie ludziom, tworzenie produktów lub usług, które mogą zaspokoić przyczynić się dla dobra ludzkości, ochronę środowiska, pomoc słabszym, opieka nad zwierzętami.
- To, za co możesz otrzymać godziwe wynagrodzenie (Nani o yatte itadakeru ka): jest to praktyczna strona ikigai, odnosząca się do możliwości zarabiania na życie. Twoje ikigai nie musi koniecznie być twoim zawodem, ale jeśli możesz połączyć swoją pasję, talent i sposób na służenie światu z możliwością zarobienia na tym pieniędzy, będziesz miał większe szanse na odkrycie swojego ikigai.
Na przecięciu tych 4 aspektów znajdziesz wypadkowe
- Pasja – to, co kochasz + to, w czym jesteś dobry
- Powołanie – to, czego potrzebuje świat + to za co otrzymasz wynagrodzenie
- Misja – to, czego potrzebuje świat + to co kochasz
- Zawód – to, za co można otrzymać wynagrodzenie + to, w czym jesteś dobry
Książka „Ikigai” Japoński Sekret długiego i szczęśliwego życia
Książka „Ikigai: Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” autorstwa Héctora Garcíi i Francesca Mirallesa przedstawia koncepcję ikigai w dość ogólnym ujęciu. W książce brak praktycznych ćwiczeń i wskazówek dotyczących tego jak odnaleźć swoje ikigai. Zamiast tego autorzy analizują styl życia mieszkańców Okinawy, (regionu znanego z długowieczności), których zdrowie i szczęście wynikają z aktywnego stylu życia, pielęgnowania relacji z bliskimi, optymizmu i dbania o zdrową dietę, opartą na warzywach, rybach i niskiej kaloryczności. Książka podkreśla znaczenie równowagi, regularnej aktywności fizycznej i utrzymania społecznych więzi.
W książce znajdziemy także omówienie stanu „flow” – pełnego zaangażowania w to, co robisz, co pozwala zapomnieć o upływającym czasie i daje poczucie spełnienia. książka przedstawia bardzo ogólnikowe wskazówki, jak żyć dłużej i szczęśliwiej, dbając o dietę, zdrowie psychiczne, relacje oraz odnalezienie sensu w życiu.
Czym różni się IKIGAI od misji życiowej
W przeciwieństwie do koncepcji misji życiowej, która zazwyczaj skupia się na jednym głównym celu lub aspiracji, Ikigai jest bardziej złożone i wielowymiarowe. Misja życiowa może być jednym z aspektów naszego Ikigai, ale sama w sobie nie jest kompletna. Ikigai wymaga równowagi i harmonii między tym, co kochamy robić, tym, w czym jesteśmy dobrzy, tym, co jest potrzebne innym, i tym, za co możemy otrzymać wynagrodzenie.
Misja życiowa nie obejmuje z pewnością części finansowej IKIGAI. Misję życiową możemy realizować bez względu na to, czy jest ona dochodowa czy też nie. Natomiast Ikigai to misja życiowa połączona z aspektem materialnym – robimy to co jest naszym powołaniem, służymy innym, ale mamy też świadomość, że możemy pobierać za to wynagrodzenie.
Zrozumienie Ikigai to nie tylko zrozumienie, co chcemy robić, ale też jak to, co robimy, wpływa na innych i jak możemy z tego korzystać. To jest odnalezienie sensu i wartości we wszystkich aspektach naszego życia. W związku z tym, Ikigai może przekształcić nasze podejście do pracy, hobby, relacji i społeczności, dając nam poczucie pełni i satysfakcji.
Odkryj Swoje IKIGAI i Zmień Swoje Życie na Zawsze!
Czujesz, że w Twoim życiu brakuje pasji i celu? Chcesz rano wstawać z uśmiechem, wiedząc, że to, co robisz, ma głębszy sens? ZNAJDŹ SWOJE IKIGAI to Ebook „IKIGAI: Twoja podróż do spełnionego życia” + zestaw 10 starannie wyselekcjonowanych ćwiczeń, które pomogą Ci odnaleźć sens życia. Każde z ćwiczeń jest nową podróżą wgłąb siebie, gdzie czekają na Ciebie nieodkryte skarby. Krok po kroku, ćwiczenie po ćwiczeniu odkrywasz siebie warstwa po warstwie, a wewnątrz Ciebie klaruje się obraz tego co jest w Twoim życiu najważniejsze i czym chcesz się zająć zarówno prywatnie jak i zawodowo.
Jak znaleźć swoje Ikigai?
Odkrywanie Ikigai jest jak podróż na której odkrywamy, czym jest nasza pasja, jakie są nasze talenty, jakie są nasze wartości i jak możemy przekształcić te elementy w konkretny, wartościowy wkład dla świata. W rezultacie, Ikigai może stać się naszym wewnętrznym kompasem, który prowadzi nas przez życie, umożliwiając nam osiągnięcie większego poczucia szczęścia i spełnienia.
Znalezienie swojego Ikigai to proces, który wymaga samorefleksji i zrozumienia siebie.
Oto kilka sugestii, które mogą pomóc Ci w tym procesie:
1. Zastanów się co tak naprawdę kochasz robić
Aby odkryć swoje Ikigai, musisz najpierw znaleźć to, co cię najbardziej pasjonuje. Następnie należy znaleźć medium, za pomocą którego można wyrazić tę pasję.
Pomyśl o tym, co przynosi Ci radość, o czynnościach, które sprawiają, że zapominasz o wszystkim innym, o tym, co sprawia, że czujesz przepływ (flow). Może to być hobby, sport czy inna czynność, która sprawia, że czujesz się naprawdę spełniony. Możesz także wrócić myślami do dzieciństwa i nastoletnich lat i przypomnieć sobie, jakie czynności uwielbiałeś wykonywać lub jaki był wtedy Twój wymarzony zawód.
Te pytania mogą Ci pomóc:
- Co robisz w wolnym czasie, co sprawia, że jesteś szczęśliwy?
- W czym zatracasz się tak, że czas przestaje mieć znaczenie?
- Co lubiłeś robić jako dziecko?
- Co byś zrobił, gdyby zostało Ci tylko 6 miesięcy życia?
- Czego byś żałował, gdyż miał umrzeć jutro?
Kiedy czujesz flow?
2. Zidentyfikuj swoje umiejętności
Pomyśl o rzeczach, które robisz dobrze. Mogą to być umiejętności, które nabyłeś w szkole lub w pracy, talenty, które masz od dziecka, lub nawet rzeczy, które nauczyłeś się robić dla zabawy. Mogą to być także Twoje unikalne cechy osobowości czy inne mocne strony i predyspozycje.
Te pytania mogą Ci pomóc:
- W czym jesteś naprawdę dobry?
- Czy znasz swoje mocne strony i umiejętności? Jakie one są?
- W czym ludzie proszą cię o pomoc?
- Co robisz lepiej niż inni?
W moim artykule “Jak odkryć swoje mocne strony i żyć szczęśliwiej” znajdziesz więcej informacji o tym jak odkryć swoje unikalne talenty.
3. Poznaj swoją hierarchię wartości
Im szybciej dowiemy się co jest dla nas naprawdę ważne, tym szybciej wejdziemy na właściwą życiową drogę. Wartości są bowiem podstawowym składnikiem naszej tożsamości i to one w głównej mierze determinują naszą satysfakcję z życia. Są jak drogowskazy. Oświetlają nam drogę i są niczym latarnie morskie dla naszego wewnętrznego statku poruszającego się po morzach i oceanach życia. Określają też nasze priorytety. Jeśli będziesz działać wbrew swoim głębokim wartościom to takie zajęcie nigdy nie przyniesie Ci satysfakcji. W tym artykule pisze o tym jak odkryć swój system wartości.
4. Rozważ, czego świat potrzebuje
Pomyśl o problemach, które widzisz i które chciałbyś rozwiązać. Mogą to być globalne wyzwania, jak zmiana klimatu i życie EKO, lub lokalne problemy, takie jak pomoc starszym w coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie czy też zwykłe potrzeby ludzkie takie jak utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji, utrzymanie relacji, rozrywka i zabawa czy pomoc w codziennych obowiązkach. Pobaw się też w futurologa – pomyśl w kontekście 5 lub 10 lat. Jak zmienia się rzeczywistość? W którą stronę idzie świat? Jakie produkty i usługi mogą być potrzebne za kilka lat?
5. Zastanów się za co możesz otrzymać wynagrodzenie
Ostatnia część dotyczy uzyskiwania dochodu. Pieniądze nie są tak naprawdę częścią oryginalnej koncepcji Ikigai, ale odzwierciedlają rzeczywistość naszego świata; musimy godnie zarabiać, aby prowadzić styl życia, który wybraliśmy. Jeśli więc możesz włączyć zarabianie pieniędzy do swojego Ikigai, to fantastycznie!
W tym miejscu możesz pomyśleć o tym, czego możesz nauczyć innych, jakie umiejętności i mocne strony możesz przekazać, co możesz stworzyć (niezależnie od tego, czy jest to produkt fizyczny, czy usługa). Myśl nieszablonowo i odłóż na bok swoje samoograniczające przekonania.
Te pytania mogą Ci pomóc:
- Jaką usługę lub produkt mógłbyś sprzedawać (za co ludzie by ci płacili)?
- Jaką pracę mógłbyś wykonywać?
- Czego możesz nauczyć innych?
Stwórz swój własny Diagram IKIGAI
Przez pewien czas codziennie zapisuj odpowiedzi na powyższe pytania. Dziennik jest doskonałym narzędziem do zapisywania myśli i odkryć. Przeglądaj swoje wpisy i szukaj tematów lub połączeń, które mogą Ci pomóc znaleźć swoje Ikigai. Dostrzegaj tworzące się wzorce i rozpoznawaj działania, które towarzyszą przeszłym czynnościom i przyszłym planom. Szukaj punktów wspólnych. Podstawową prawdą Ikigai jest to, że nic nie jest odizolowane. Wszystko jest ze sobą połączone.
Przejrzyj swoje notatki, a następnie krótko je podsumuj i przenieś na pusty diagram Ikigai. Poświęć czas na przejrzenie wypełnionego diagramu i zastanów się, jaka aktywność pasuje do centrum, spełniając każde z czterech kryteriów.
Eksperymentuj: Gdy masz pewien pomysł na to, co może być Twoim Ikigai, spróbuj go wypróbować. Może to oznaczać rozpoczęcie nowego hobby, nawiązanie nowej kariery, pójście na nowe studia lub spróbowanie nowego doświadczenia. Często dochodzimy do swojego IKIGAI właśnie za pomocą prób i błędów. Niewielu jest takich szczęściarzy jak Elon Musk czy Steve Jobs, którzy od razu znali swoje IKIGAI, a do tego potrafili je trafnie zmonetyzować.
ZNAJDŹ SWOJE IKIGAI to Ebook „IKIGAI: Twoja podróż do spełnionego życia” + zestaw 10 praktycznych ćwiczeń w pięknej graficznej oprawie, które pomogą Ci odnaleźć spełnienie, satysfakcję i radość życia.
Przykłady osób, które znalazły swoje Ikigai
Oto inspirujące historie osób, które znalazły swoje 'powód do wstania z łóżka
Jane Goodall: Jest najbardziej znana ze swoich badań nad dzikimi szympansami i działalności na rzecz ochrony środowiska. Jej pasją jest nauka o zwierzętach i naturze, a jej talentem jest zdolność do zrozumienia i komunikowania się ze zwierzętami. Służy społeczności przez swoje badania i działania na rzecz ochrony środowiska. Jane Goodall otrzymuje wynagrodzenie za swoje badania, wykłady i książki, które pisze.
Jamie Oliver: Jamie Oliver jest znanym szefem kuchni i działaczem na rzecz zdrowego odżywiania. Jego pasją jest gotowanie, a jego talentem jest tworzenie smacznych, zdrowych potraw i nauczanie innych, jak to robić. Działa na rzecz zdrowego odżywiania, edukacji kulinarnej i zmiany systemu żywieniowego w szkołach. Jamie jest również wynagradzany za swoją pracę jako właściciel restauracji, zarabia też na pisaniu książek kucharskich i prowadzeniu programów telewizyjnych.
Marie Kondo: Japońska specjalistka od porządków, Marie stała się sławna dzięki swojej pasji do organizacji i „sprzątania”. Znalazła swoje Ikigai w pomaganiu innym w tym jak uporządkować swoje życie poprzez uporządkowanie ich przestrzeni życiowych. Stworzyła całą markę i serię książek na ten temat.
J.K. Rowling: Brytyjska autorka, najbardziej znana z serii książek o Harrym Potterze, J.K. Rowling znalazła swoje Ikigai w pisaniu. Pisarstwo jest jej pasją, jest w tym dobra, a jej książki sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Rowling zarabia na swoim pisarstwie, sprzedając miliony egzemplarzy swoich książek i sprzedając prawa do filmów i innych mediów.
Greta Thunberg: Szwedzka aktywistka na rzecz klimatu, zdaje się mieć swoje Ikigai w walce o ochronę środowiska. Jej pasją jest ochrona Ziemi, jest dobra w mobilizowaniu innych do działania, a jej praca zdecydowanie odpowiada na potrzebę świata. Chociaż nie jest za to bezpośrednio opłacana, jej wpływ jest niewątpliwie ważny.
Andreas Heinecke: Niemiecki przedsiębiorca społeczny jest twórcą „Dialog in the Dark” (Dialog w Ciemności), serii wystaw, które pozwalają widzącym doświadczyć, jak to jest być niewidomym. Jego pasją jest zwiększanie zrozumienia i empatii między ludźmi. Heinecke jest opłacany za swoją pracę poprzez bilety na wystawy i wpływy z innych powiązanych inicjatyw.
Elon Musk: Multimiliarder i przedsiębiorca, zdaje się mieć swoje Ikigai w dążeniu do futurystycznych rozwiązań ułatwiających życie ludzkości. Jego różne przedsięwzięcia, takie jak Tesla, SpaceX i SolarCity, łączą wizjonerstwo, umiejętności i pasję (innowacje technologiczne) z tym, czego świat potrzebuje (zrównoważonej energii, alternatywnej metody podróży) i za co może być opłacany.
Produkty, które mogą Cię zainteresować
-
Promocja!
3 w 1: Jak wyjść ze spirali lęku, stresu i zamartwiania się
Original price was: 49,00 zł.35,00 złCurrent price is: 35,00 zł. brutto -
Odkryj MOC Pozytywnego Myślenia + 2 bonusy
97,00 zł brutto -
Inteligencja emocjonalna w praktyce – Trening (nagranie)
97,00 zł brutto -
ZNAJDŹ SWOJE IKIGAI
67,00 zł brutto
Nazywam się Ewa Chojecka i jestem Trenerką Psychologii Pozytywnej i Chief Happiness Officerem.
Prowadzę szkolenia, warsztaty i programy edukacyjne pomagające podnieść poziom dobrostanu i szczęścia na co dzień, zarówno w życiu jak i w pracy.
Ukończyłam kierunek „Psychologia Pozytywna – Trener umiejętności psychospołecznych” na UW oraz „Happiness Studies Academy ” – program prowadzony przez największy na świecie autorytet w dziedzinie teorii i praktyki szczęścia – Profesora Harvardu Tal Ben-Shahar.
0 komentarzy