Stres jest największym blokerem poczucia szczęścia i dobrostanu. Niszczy nasze zdrowie, odporność, powoduje rozdrażnienie i nerwowość, wywołuje negatywne myśli i emocje, powoduje napięcia i bóle w ciele, obniża samopoczucie, blokuje kreatywność, wywołuje efekt “utknięcia” i uniemożliwia nam doświadczanie prawdziwej radości życia. 

Zmierz swój poziom stresu i dowiedz się czy stres, który Ci towarzyszy jest kreatywny, czy może destrukcyjny

Co mierzy test na stres?

Nasz test mierzy to czy na co dzień towarzyszy Ci stres pozytywny – eustres, czy może stres destrukcyjny czyli dystres.

Eustres jest naszą codziennością. Motywuje do działania, wspiera koncentrację, pobudza kreatywność, a tym samym wspomaga realizację celów. Występuje wtedy kiedy jesteśmy zaangażowani w działanie, ale poziom trudności zadania nie przekracza naszych możliwości. 

Dystres natomiast to przeciążenie układu nerwowego. Dopada nas wtedy kiedy brak nam mechanizmów samoregulacji. Przegrzewa nam się silnik i zaczynają nam się palić wszystkie kontrolki. Powoduje spięcie ciała i umysłu oraz zalew negatywnych emocji. W wyniku dystresu odczuwamy szereg nieprzyjemnych dolegliwości psychofizycznych. W jego wyniku pojawiają się niepokojące reakcje na poziomie:

– ciała (min. ból głowy, mięśni i w klatce piersiowej, spięcie mięśni, nadwrażliwość na bodźce, szczękościsk,  problemy ze snem, trudności w oddychaniu),

– emocji i myśli (niepokój, gniew, obniżona samoocena, poczucie bezsilności i braku kontroli),

– zachowania (wybuchy płaczu, szybkie tempo mówienia, unikanie kontaktów z ludźmi nerwowe, prowokowanie konfliktów),

– sprawności intelektualnej (obniżenie efektywności i tempa pracy intelektualnej, częste pomyłki uczucie pustki w głowie, trudności w koncentracji).

 

W czym pomoże Ci test na stres?

Nasz test przede wszystkim pomoże Ci uświadomić sobie punkt, w którym aktualnie jesteś. Zdiagnozujesz swój poziom stresu i zobaczysz z jakiego miejsca startujesz. To pierwszy krok do tego, aby skutecznie zarządzać stresem. 

Stres towarzyszy nam cały czas i trudno jest go wyeliminować całkowicie. Niski poziom stresu jest wręcz pożądany, gdyż działa mobilizująco i kreatywnie. Jednak jego zbyt wysoki poziom blokuje i paraliżuje. W zarządzaniu stresem chodzi więc o to, aby go obniżyć do takiego poziomu, który pozwoli nam swobodnie, kreatywnie i satysfakcjonująco funkcjonować.