Paulo Coelho Cytat z Alchemika

Lista marzeń

Lista marzeń to rejestr rzeczy, których pragniemy doświadczyć przed śmiercią.

Listy marzeń (bucket lists) są bardzo osobiste, indywidualne i niepowtarzalne i zawierają wyjątkowe lub jedyne w swoim rodzaju zestawienie doświadczeń lub wydarzeń, które chcemy przeżyć lub których chcemy doświadczyć przynajmniej raz w życiu.

Jednym z powodów tworzenia listy marzeń jest uczynienie życia bardziej pasjonującym. Ta koncepcja jest zgodna z badaniami Daniela Daniela Kahnemana (1999), która sugeruje, że to, co pamiętamy z życia to szczyty, czyli najbardziej intensywne punkty emocjonalne. To badanie wskazuje nam, że warto realizować marzenia, gdyż pod koniec życia będziemy wspominać właśnie doświadczenia i chwile, które intensywnie przeżywaliśmy.

Innym powodem, dla którego warto stworzyć listę marzeń  jest nadanie życiu większego znaczenia i sensu. Proces tworzenia listy wszystkich rzeczy, które chcemy zrobić przed śmiercią, w naturalny sposób łączy nas z naszymi wartościami, ponieważ uświadamiamy sobie, co jest dla nas naprawdę ważne i jak chcemy przeżyć pozostałą część naszego życia.

Dzięki tej wiedzy możemy ocenić, w jaki sposób obecnie spędzamy nasz czas, na co go poświęcamy i dokonywać korekt w kierunku życia zgodnego z wartościami. Możemy także uświadomić sobie, że nie będziemy żyć wiecznie, a czas, który nam pozostał możemy wykorzystać zgodnie z naszymi wewnętrznymi celami i marzeniami. Z tego powodu tworzenie listy rzeczy do zrobienia służy jako energetyzujące i motywujące ćwiczenie.

 

Dlaczego warto tworzyć listę marzeń?

  1. Nabieramy samoświadomości: Tworzenie listy marzeń wymaga głębokiej introspekcji. W ten sposób dowiadujemy się więcej o sobie, o tym, co nas naprawdę interesuje, co chcemy osiągnąć, jakie mamy wartości.
  2. Definiujemy cele: Lista taka pomaga nam zdefiniować, co naprawdę chcemy osiągnąć w życiu. To dodaje celowości i kierunku naszym działaniom
  3. Motywujemy się: Kiedy mamy przed sobą wyraźnie zdefiniowane cele, łatwiej jest nam się skupić i działać. To sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani do osiągania tych celów, a nasza ambicja rośnie.
  4. Mamy więcej satysfakcji z życia: Realizacja celów z naszej listy może przynieść ogromne poczucie satysfakcji i spełnienia. Mamy większe poczucie samosterowności i życia zgodnego z naszym wewnętrznym „ja”.
  5. Zmieniamy nasze zachowania na pro-zdrowotne: Z chwilą jak nabierzemy większej samoświadomości dotyczącej własnej śmiertelności nabieramy większej ochoty na to, aby żyć długo. Długie życie gwarantuje nam bowiem to, że wykonamy wszystkie, albo większość rzeczy z listy. Tym samym w naturalny sposób skłaniamy się ku bardziej zdrowemu stylowi życia.
  6. Tworzymy pasjonujące i ciekawe życie: Lista marzeń często zawiera elementy związane z podróżami, doświadczeniami i przygodami, które mogą wzbogacić nasze życie i pozwolić nam lepiej poznać świat. Dzięki temu nasze życie staje się ciekawsze i bardziej pasjonujące.
  7. Mamy gotowy plan działania: Bucket list to przede wszystkim plan działania jeśli chodzi o realizację naszych marzeń. Dzięki niej widzimy czarno na białym czego chcemy i mamy jasno określone kroki, które należy podjąć, aby to osiągnąć.
  8. Lepiej rozumiemy wartość czasu: Kiedy tworzymy listę marzeń, zaczynamy doceniać wartość czasu. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre cele wymagają czasu i planowania, co pomaga nam lepiej zarządzać naszym czasem.
  9. Mamy więcej radości i satysfakcji na co dzień: Realizowanie celów z listy marzeń to niezwykłe uczucie. To daje poczucie osiągnięcia, satysfakcji i spełnienia. Dążenie do celów i marzeń, które są dla nas ważne, zwykle prowadzi do poprawy naszej jakości życia. Może to obejmować zdrowsze nawyki, nowe doświadczenia, pozytywne relacje i ogólne poczucie szczęścia.

 

 

Jak ułożyć indywidualną LISTĘ MARZEŃ (bucket list)

Krok 1

Przygotuj kartkę lub notes (zdecydowanie polecam tworzyć listę marzeń odręcznie!). Najpierw usiądź w cichym i spokojnym miejscu. Zamknij oczy i weź 10 spokojnych wdechów i wydechów. Skontaktuj się ze swoim sercem. Ono wie najlepiej😊 Potem zacznij wyliczać swoje marzenia. Mogą to być rzeczy małe takie jak np. upiec własny tort, albo większe takie jak np. podróż dookoła świata. Dla wszechświata nie ma to znaczenia, czy coś jest małe czy duże. Wysłanie intencji i powierzenie „chcę tego” sprawia, że wszechświat zaczyna pracować zgodnie z Twoim życzeniem.

Pamiętasz ten cytat z Alehcemika?

„I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu”?

Stwórz listę swoich marzeń – rzeczy, które chcesz zrealizować i doświadczyć przed śmiercią. Nie martw się kolejnością, ani ważnością. Po prostu pisz to co do Ciebie „przyjdzie”. To wszystko zacznie pracować w kierunku tego, czego chcesz.

Rzadko komu się udaje się na początku wypisać więcej niż 10 marzeń. Wysil się i wypisz co najmniej 20. To wcale nie musi być jednak ostateczna liczba. Reszta marzeń przyjdzie do Ciebie z czasem, dlatego warto zostawić miejsce na nowe inspiracje. Ważne jest to, aby się nie ograniczać.

 

Krok 2

Kiedy już wypisałeś/aś swoje marzenia zastanów się jak bardzo wartościowa jest dla Ciebie każda z tych rzeczy i zadaj sobie proste pytanie „Jak bardzo tego chcę?” przyznając każdej pozycji punktację w skali od 1 do 10.

 

Krok 3

Teraz wyobraź sobie, że dowiadujesz się, iż został Ci tylko 1 rok życia.

Co byś zrobił/a z tym rokiem?

Jakie działanie chciałbyś/chciałabyś wykonać w pierwszej kolejności?

Które marzenie w kontekście ograniczenia czasowego najbardziej „prosi” o realizację?

Zwróć uwagę na to, które cele są dla Ciebie najważniejsze i dlaczego. Zastanów się, co te cele mówią o Tobie ? Na przykład wiele marzeń może wiązać się z nawiązywaniem kontaktów z innymi, z rodziną, z podróżami lub z nauką nowych rzeczy.

 

Krok 4

Zrób plan i przystąp do realizacji – od razu! Zaplanuj w kalendarzu realizację swoich marzeń. Ja planuję punkt po punkcie. Biorę jedną rzecz/marzenie, które akurat najbardziej „domaga się” realizacji i planuję kiedy to zrobię. Do jednych marzeń będziesz potrzebować zasobów (ludzi, umiejętności, pieniędzy), a do innych nie. Weź to pod uwagę i zaplanuj z wyprzedzeniem wszystkie działania. Nie ma nic przyjemniejszego jak planowanie realizacji marzeń, a gdyż już w kalendarzu wyląduje konkretna data to wtedy mamy poczucie realizacji tego marzenia już w 50%. A dalej już dzieje się magia…:)

 

Krok 5

Aktualizacja. Uzupełniaj na bieżąco swoją listę. Miej ją pod ręką, aby dopisywać do niej rzeczy, które Cię zainspirują. Lista marzeń jest żywa – jedne elementy z niej wypadają (już ich nie chcemy) lub już je zrealizowaliśmy, a na to miejsce wchodzą nowe. Warto aktualizować listę na bieżąco i zastanowić się nad tym które elementy „bierzemy na tapetę” w następnej kolejności.

Sprawdzenie postępów. Raz na rok warto dokonać korekty – zobaczyć co udało nam się już zrobić już osiągnąć i co pomogło nam je zrealizować. Zastanów się jakie wyzwania napotkałeś/aś na swojej drodze i jak sobie z nimi poradziłeś/aś. Przyjrzyj się też celom, które jeszcze nie zostały zrealizowane. Zastanów się, dlaczego ich nie osiągnąłeś/aś – czy potrzebujesz więcej czasu, zasobów, czy wsparcia? Czy te cele są nadal dla Ciebie ważne?

 

Lista marzeń jest jednym z ćwiczeń w pakiecie ZNAJDŹ SWOJE IKIGAI.

Odkryj Swoje IKIGAI i Zmień Swoje Życie na Zawsze!

Jak znaleźć swoje IKIGAI - ćwiczenia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *